Bóle brzucha: prawdy i mity

Bóle brzucha: prawdy i mityChyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu cierpiał na ból brzucha. To powszechna dolegliwość, która zaatakować może nas w każdym momencie. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, osoby młode, jak i te starsze. Wokół bólu brzucha narosło wiele mitów, które powtarzane są z pokolenia na pokolenie. Spróbujmy rozprawić się z tymi najbardziej rozpowszechnionymi.

Mleko niekorzystnie wpływa na kondycję naszych jelit

Wiele osób jest przekonanych, że mleko naprawdę niekorzystnie odbija się na kondycji naszych jelit. Tymczasem okazuje się, że osoby zdrowe mogą je pić bez obaw o pojawienie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ze spożywania mleka powinni zrezygnować wyłącznie ci, których organizm nie toleruje laktozy. Jest to cukier, który znajduje się w mleku. Warto podkreślić, że czasami problemy z trawieniem mleka pojawiają się wraz z wiekiem. Do typowych objawów zalicza się wzdęcia, ból brzucha, a nawet biegunkę. Jeśli zauważymy, że po wypiciu mleka zaczynają nam dokuczać takie objawy, lepiej zrezygnować z jego spożywania.

Mięta to najlepszy środek łagodzący dolegliwości żołądkowe

Okazuje się, że nie zawsze mięta nam pomoże. Świetnie radzi sobie ze zwykłą niestrawnością i wzdęciami. Sprawia, że zmniejsza się napięcie mięśni gładkich. Procesy trawienne przebiegają łagodniej, wydziela się więcej żółci. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest wskazana w przypadku osób cierpiących na refluks żołądkowo – przełykowy.

Leki rozkurczowe to dobry wybór na różne rodzaje bólu

Drotawertyna zawarta jest w niektórych lekach rozkurczowych. Ich zażywanie ma sens wówczas, gdy naszym problemem są dolegliwości bólowe będące efektem skurczu mięśni gładkich. Pomogą w przypadku bólu brzucha pojawiającego się na skutek stresu oraz miesiączki. Stosowanie leków o działaniu rozkurczowym poleca się także w przypadku kamicy żółciowej, kamicy nerek, wrzodach żołądkach i dwunastnicy, zapaleniu pęcherza moczowego, jelit i żołądka. Trzeba pamiętać, że leki rozkurczowe nie zlikwidują choroby, która wywołała ból.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz