Catering posiłków profilaktycznych

Catering posiłków profilaktycznychWykonywanie ciężkiej pracy, która odbywa się w trudnych warunkach to obciążenie dla pracownika i wyzwanie dla przedsiębiorcy. Pracodawca musi zadbać o bezpieczeństwo i komfort ludzi, którym powierzono te najbardziej wymagające zadania. Oczywista wydaje się być konieczność zadbania o całkowite neutralizowanie lub minimalizowanie wpływu czynników niebezpiecznych dla zdrowia pracownika. Standardem jest również przestrzeganie ustaleń prawnych w zakresie kontroli zdrowia i dopuszczania do podjęcia pracy wyłącznie osób, których stan medyczny pozwala na jej wykonywanie. Stosunkowo niewielka jest jednak świadomość dotycząca prawodawstwa związanego z dostarczaniem posiłków i napoi profilaktycznych.

Kto najczęściej dostaje posiłek od pracodawcy?

Najczęściej spotykane przypadki dotyczą ciężkich prac fizycznych oraz wykonywania obowiązków w określonych temperaturach. Napoje oraz posiłki profilaktyczne przypadają w udziale wszystkim pracownikom, którzy z racji wykonywanej pracy są obciążeni wysiłkiem fizycznym, przy którym wydatek energetyczny wynosi ponad 2000 kcal w przypadku mężczyzn i 1100 kcal w odniesieniu do kobiet. W przypadku obu płci, pożywienie powinno być dostarczone zawsze wtedy, kiedy temperatura na stanowisku pracy wynosi mniej niż 10 lub więcej niż 25 stopni Celsjusza. Informacje o innych przypadkach znajdują się w Kodeksie Pracy.

Skład posiłku

Posiłki profilaktyczne dostarczane pracownikom powinny mieć określoną, zbilansowaną kaloryczność i odpowiadać wydatkowi energetycznemu związanemu z wykonywaną pracą. Spełnienie nałożonych na pracodawców obowiązków prawnych stanowi zatem bardzo złożoną kwestię. Na przeciw potrzebom pracodawców wychodzą jednak firmy świadczące usługi cateringowe. Podejście firm cateringowych jest zwykle całkowicie indywidualne – po zapoznaniu się z potrzebami klienta przygotowywane jest menu posiłków i napoi profilaktycznych. Gwarantuje się tym samym spełnienie wszelkich wymogów prawnych w zakresie ich dostarczania. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia usługi dowozu jedzenia – w większości przypadków opcja ta jest całkowicie bezpłatna.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz