Ciężkie warunki pracy a posiłki profilaktyczne

Ciężkie warunki pracy a posiłki profilaktycznePracodawca, który zatrudnia pracowników do wykonywania ciężkich prac w wysokich bądź też bardzo niskich temperaturach ma obowiązek prawny zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych, a także wody oraz pożywienia. Te posiłki profilaktyczne są niezbędne zwłaszcza w okresie letnim, gdzie brak wody może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Na pewno warto jest wiedzieć o tym, że są dzisiaj serwisy, które umożliwią nam proste sprawdzenie przepisów prawa pracy dotyczące posiłków profilaktycznych. Korzystanie z takich rozwiązań daje wiele możliwości, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie bardzo szybko i skutecznie organizować sobie odpowiednich dostawców przed nadejściem okresów wymaganych posiłków.

Kiedy należy ci się posiłek

Warunki szczególnie uciążliwe sprawiają, że pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie rozwiązania w kwestii pożywienia. Dodatkowo trzeba pamiętać o odpowiedniej kaloryczności, a także temperaturze pożywienia. Jeśli natomiast nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, to koniecznie trzeba sprawdzić, gdzie znajdują się punkty gastronomiczne, lub też można również zorganizować we własnym zakresie miejsca, w którym pracownicy będą mogli samodzielnie przygotować takie posiłki. Dodatkowo bardzo ważne są napoje, które muszą być dostosowane do konkretnych warunków pracy.

A dla kogo konkretnie przeznaczone są takie posiłki?

Jeśli mężczyźni wykonują pracę, która zabiera im 2000 kcal, lub kobiety, które pracują za 1100 kcal, to potrzebne jest zorganizowanie posiłków, wartości te spadają, jeśli praca jest wykonywana w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura wynosi poniżej 10 lub powyżej 25 stopni Celsjusza. Napoje muszą być dostarczane w miejscach, w których klimat wynosi powyżej 25 stopni. Warto jest wiedzieć o tym, że dzisiaj istnieją specjalistyczne przedsiębiorstwa, które mogą nam pomóc spełnić wszelkie takie wymogi prawne. Firmy cateringowe, które zajmują się takimi działaniami mogą nam pomóc w tego typu problemach – warto jest skorzystać z takich rozwiązań, żeby raz na zawsze rozwiązać problem posiłków dla pracowników.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz