Co sygnalizuje ból brzucha?

Co sygnalizuje ból brzucha?
Z pewnością każdy z nas cierpiał przynajmniej raz na ból brzucha. Większość dolegliwości związanych jest z układem pokarmowym. Powszechną dolegliwością są bóle brzucha spowodowane niestrawnością. Ale ból brzucha można sygnalizować inne problemy zdrowotne.

Grypa jelitowa

Pierwsze objawy przypominają typową grypę. Później jednak dołączają do nich także inne: bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Nasilone objawy trwają od 3 do 5 dni, potem ustępują. W czasie infekcji warto zażywać probiotyki. Koniecznie też trzeba sięgnąć po preparaty nawadniające organizm oraz bardzo dużo pić. W czasie grypy jelitowej nie można zażywać leków na zatrzymanie biegunki. Uniemożliwiają one oczyszczenie organizmy z toksyn i wydłużają czas trwania infekcji.

Wrzody

Odczuwamy ból nad pępkiem lub poniżej mostka. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć mdłości, zgaga, wymioty. Jeżeli choroba zostanie potwierdzona badaniami leczy się ją zażywając antybiotyk. W terapii ważne jest przestrzeganie diety. Powinna opierać się ona na gotowanym mięsie i warzywach (zakazane są warzywa kapustne i strączkowe) i czerstwym białym pieczywie.

Przepuklina

Ból brzucha nasila się w czasie podnoszenia lub schylania. W przypadku przepukliny nie ma problemów, aby ją rozpoznać: pod skórą wyczujemy uwypuklenie. Nie leczymy się sami, zgłaszamy się do lekarza!

Kamica nerkowa

Ból jest silny, pojawia się w dolnej części pleców. Może promieniować do pachwiny lub brzucha. Często występują także wymioty, zatrzymanie moczu lub wręcz przeciwnie – oddajemy go często czując przy tym silny ból. Doraźnie pomogą nam tabletki rozkurczowe i ciepły okład.

Atak wyrostka

Najpierw boli nas w górnej części brzucha, a później niżej mniej więcej na wysokości biodra. W przypadku ataku wyrostka robaczkowego ból umiejscawia się po prawej stronie brzucha. Jeżeli utrzymuje się powyżej 2 godzin, nie zwlekajmy z wezwaniem pogotowia.

Nie każdy ból brzucha oznacza niestrawność. Dolegliwości może być znacznie więcej. Jeśli się powtarzają lub nasilają, koniecznie wybierzmy się do przychodni lub wezwijmy karetkę pogotowia.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz