Co to posiłki profilaktyczne? Czy pracownik ma prawo się o nie ubiegać? Jak to wszystko wygląda?

Co to posiłki profilaktyczne? Czy pracownik ma prawo się o nie ubiegać? Jak to wszystko wygląda?Posiłki profilaktyczne, co to tak naprawdę znaczy? Posiłek profilaktyczny to między innymi napoje i posiłki dla pracowników, szczególnie dla osób pracujących w cięższych warunkach.

Według prawa

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi napoje i posiłki, szczególnie w okresie zimowym, jeżeli praca odbywa się na świeżym powietrzu. Okres zimowy jest obejmowany od 1 listopada do 31 marca. Pracownik ma prawo się ubiegać o gorące napoje i jedzenie profilaktyczne, jeżeli temperatura wynosi 10 stopni poniżej zera. Takie posiłki i napoje mają na celu między innymi dostarczenia energii pracownikowi jak i go ogrzanie. Posiłki i napoje muszą odpowiadać normą, co to znaczy? Woda musi być zdatna do picia, a jedzenia do jedzenia, tak prosto ujmując.

Jeżeli pracodawca mimo trudnych warunków, niskiej temperatury, wysokiej temperatury i tym podobne, nie będzie wydawał posiłków profilaktycznych to będzie podlegał karze, iż prawo nakazuje w trudnych właśnie warunkach wydanie posiłku i napoju regenerującego.

Walcz o swoje prawa

Jeżeli twój pracodawca nie wydaje posiłków profilaktycznych, a warunki wskazują, że należą Ci się one to jak najszybciej porozmawiaj z swoim szefem, ponieważ one Ci się należą. Zgodnie z prawem ”Na mocy art. 232 Kodeksu pracy, pracownikom przysługują napoje i posiłki profilaktyczne.” Oczywiście rzecz biorąc nie w każdym przypadku, są regulacje kiedy pracodawca może uznać, że takie posiłki Ci się nie przysługują, są to na przykład dogodne warunki pracy, jeżeli nie pracujesz fizycznie, pracujesz w ocieplanym budynku, nie na zewnątrz to takie posiłki Ci się zapewne nie będą należały, aczkolwiek dobrze jest się o nie starać, dobry pracodawca może je zapewnić, lecz to tylko jego osobista decyzja.

Ogólnie rzecz biorąc posiłki mogą być wydawane również pod jednym warunkiem, oprócz tego iż musimy pracować na świeżym powietrzu, to ponadto na jednej zmianie nasze spalone kcal nie mogą być niższe niż 2000 kcal (8374 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet. Może wydawać się to przerażające na pierwszy rzut oka, aczkolwiek nie ma się o co bać. W większości przypadkach przynajmniej napoje profilaktyczne są zapewnione, mimo wszystko.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz