Co warto wiedzieć na temat nadciśnienia?

Co warto wiedzieć na temat nadciśnienia?
Wymagające leczenia nadciśnienia ma co trzecia dorosła osoba w Polsce. Co warto o te chorobie wiedzieć, aby leczenie było skuteczne?

Jak rozpoznać nadciśnienie?

Aby rozpoznać nadciśnienie, lekarz przynajmniej podczas dwóch wizyt musi stwierdzić, że jego wartość jest równa lub wyższa od 140/90 mmHg. Wyniki w gabinecie lekarskim nie muszą być wiarygodne, warto więc dokonywać pomiarów także w domu i zapisywać ich wyniki. W razie wątpliwości można wykonać badanie ABPM. Pacjentowi podłącza się na ramieniu opaskę, która mierzy ciśnienie przez całą dobę w 15-30 minutowych odstępach. Pomiary są zapisywane, gdyż opaska jest połączona z aparatem rejestrującym.

Czy leki trzeba brać przez całe życie?

Najczęściej występującego nadciśnienia tętniczego nie można wyleczyć. Jest to choroba, która będzie nam towarzyszyła do końca życia. Nie możemy więc samodzielnie jej przerwać ani zmodyfikować. Dobranie leków czasem okazuje się trudne. Zajmuje to nawet do 3 miesięcy, ale dzięki nim udaje się osiągnąć pożądaną wartość ciśnienia. Aby ciśnienie było stabilne nie wystarczą jednak tylko leki. Koniecznie trzeba ograniczyć stosowanie soli (dozwolona jedna łyżeczka dziennie), tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i alkohol. Zleca się większą aktywność ruchową.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego nadciśnienia?

Nadciśnienie tętniczego to choroba, której nie powinniśmy lekceważyć. Nieleczone (lub leczone źle dobranymi lekami) może wywołać groźne powikłania. Nadciśnienie osłabia wzrok, pogarsza pamięć, prowadzi do niewydolności nerek. Inne bardzo poważne powikłania to krwotoczny udar mózgu, niewydolność serca, zawał, choroba niedokrwienna oraz tętniak aorty.

Zaburzenia widzenia, bóle głowy, krwawienia z nosa: to mogą być sygnały nagłego i znacznego wzrostu ciśnienia. W większości przypadków nadciśnienie rozwija się jednak skrycie. W przypadku nadciśnienia pierwotnego jest ono wykrywane najczęściej przypadkowo. W leczeniu nadciśnienia ważne są nie tylko leki, ale także modyfikacja stylu życia. Stosując się do zaleceń lekarza uda nam się osiągnąć stabilne ciśnienie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz