Co warto wiedzieć o alergii?

Co warto wiedzieć o alergii?
Co warto wiedzieć o alergii?Alergia najczęściej atakuje dzieci. Ale może ona zaatakować także osoby dorosłe. Z jakimi typami alergii możemy się zetknąć?

Alergia wziewna

Substancje uczulające znajdują się w powietrzu i wnikają do organizmu poprzez drogi oddechowe. Alergię wziewną wywołują:
roztocza, które żyją w kurzu domowym;
pyłki roślin;
naskórek i sierść zwierząt;
zarodniki pleśni.
Najbardziej charakterystyczne objawy alergii wziewnej to:
zapalenie spojówek;
katar sienny;
męczący suchy kaszel.
Objawy uczulenia można złagodzić zażywając środki antyalergiczne. Najskuteczniejsza metoda to terapia odczulająca.

Alergia pokarmowa

Uczulenie może wystąpić po zjedzeniu:
orzechów;
soi i innych zbóż;
jajek;
owoców morza;
mleka.
W przypadku dzieci uczulenie bardzo często występuje po truskawkach.

Objawy alergii pokarmowej to: wysypka, wymioty lub biegunka, kaszel. Najlepszym sposobem na uniknięcie reakcji alergicznej jest unikanie produktów, które nas uczulają.

Alergia kontaktowa

Ten typ alergii mogą wywołać: chrom, nikiel, kosmetyki, środki chemiczne, ślina zwierząt. Typowe objawy to: swędząca wysypka, zaczerwienienie i/lub łuszczenie się skóry. Objawy pojawiają się po dwudziestu czterech godzinach od kontaktu skóry z substancją uczulającą.

Uczulenie na jad owadów

Objawy alergii występują najczęściej po ukąszeniu przez pszczoły lub osy. Należą do nich: ucisk w klatce piersiowej, duszności, obrzęk, stany lękowe, wymioty. Uczulenie na jad owadów może zostać stwierdzone tylko u osób, które zostały użądlone. Jeżeli ten typ alergii zostanie potwierdzony testami skórnymi, koniecznie trzeba poddać się kuracji odczulającej. Objawy uczulenia na jad owadów mogą zagrażać naszemu życiu, a nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w przyszłości nie zostaniemy ukąszeni przez pszczołę lub osę.

Odczulanie

Jest najskuteczniejszym sposobem leczenia alergii. Terapia stosowana jest przy uczuleni na jad owadów i alergii wziewnej. Odczulanie trwa kilka miesięcy, jeden cykl obejmuje od 6 do 14 szczepionek. Pierwsze efekty pojawiają się po zakończeniu pierwszego cyklu.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz