Co wiemy o egzemie i jej leczeniu?

Co wiemy o egzemie i jej leczeniu?

Egzema jest stanem zapalnym skóry, który obejmuje jej warstwę powierzchniową. Schorzenie to należy do jednych z najczęściej spotykanych chorób skóry. Chorują na nią osoby w bardzo różnym wieku.


Egzema – objawy

W przypadku egzemy najbardziej charakterystyczne objawy to:
rumień;
pęcherzyki;
grudki zapalne.
Zmiany te bardzo często sączą się i pokrywają strupkami. Najczęściej występują na:
twarzy;
łokciach;
kolanach;
nadgarstkach;
klatce piersiowej.

Niezależnie od tego, gdzie pojawią się zmiany powodują świąd i pieczenie skóry. Drapanie nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie: objawy stają się bardziej nasilone, skóra staje się mocno wysuszona, często pokryta jest bąblami.

Jakie mogą być przyczyny egzemy?

Egzema jest chorobą o podłożu alergicznym. Mogą ją więc wywołać alergeny wewnątrzustrojowe, jak też kontaktowe. Do tych pierwszych należą głównie ogniska bakteryjne i pasożyt, które zaatakują jelita. W przypadku alergenów kontaktowych egzemę mogą wywołać: metale (złoto, nikiel, kobalt, chrom), kosmetyki, proszki do prania, substancje używane do produkcji gumy oraz niektóre leki. Także składniki codziennej diety mogą spowodować egzemę. Do tych, które wywołują ją najczęściej należy marchew, czosnek, pomidory i cebula.

Jak leczy się egzemę?

Przede wszystkim należy znaleźć alergen, który jest przyczyną reakcji alergicznej. Kiedy już zostanie on znaleziony, należy go wyeliminować ze swojego otoczenia. Jeśli przyczyną egzemy jest reakcja uczuleniowa na metale, musimy zrezygnować z noszenia biżuterii wykonanej z metalu, który nas uczula. Podobnie jest w przypadku alergenów pokarmowych i innych alergenów kontaktowych. Nie zawsze substancję uczulającą wykryjemy sami. Stąd też zaleca się wykonanie testów skórnych. Skuteczną metodą leczenia egzemy jest nie tylko wyeliminowanie alergenu, ale także odczulanie. Zmiany na skórze łagodzi smarowanie ich maściami z dodatkiem kortyzonu. Często chorym podawane są także preparaty antyhistaminowe. Niektórzy polecają także domowe sposoby na złagodzenie świądu. Ulgę przynoszą podobno okłady z tartych ziemniaków oraz odwar z suszonego korzenia łopianu lub naparu z pokrzywy i koniczny.

Czego nie lubi skóra z egzemą?

Osoby z egzemą powinny unikać:

zwierząt;
noszenia ubrań i bielizny, które mogą podrażniać skórę;
przebywania na słońcu;
nagłych zmian temperatury;
stresu.

Należy także dużo pić, aby nawilżać skórę od wewnątrz. Do pielęgnacji skóry najlepiej jest stosować kosmetyki, które nie tylko ją nawilżą, ale także natłuszczą. Dobrze sprawdzą się na przykład emolienty – więcej na tej stronie. Latem i zimą należy używać kremów, które ochronią skórę przed promieniami słonecznymi, które bardzo często powodują zaostrzenie się objawów chorobowych. W zimie należy dodatkowo zadbać o nawilżanie pomieszczeń, w których przebywamy oraz chronić dłonie rękawiczkami. W okresie zimowym należy także zwiększyć ilość wypijanych płynów.

Egzema to jedna z często występujących chorób skóry. Należy ją leczyć, aby uniknąć brzydkich blizn. Wcześnie rozpoznaną egzemę można skutecznie wyleczyć. Na skórze nie pozostanie po niej nawet najmniejszy ślad.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz