Do czego wykorzystywane są farby emulsyjne?

Do czego wykorzystywane są farby emulsyjne?Emulsja, farba emulsyjna i farba dyspersyjna to różne nazwy tego samego typu farby w formie zawiesiny cząstek stałych w spoiwie i w rozpuszczalniku, z dodatkiem środków pomocniczych.

Emulsja jest najzwyklejszą farbą, którą z powodzeniem można wykorzystać do malowania ścian wewnętrznych w domach i mieszkaniach.

Z czego złożone są farby emulsyjne

W swoim składzie farby emulsyjne mają nie tylko bazę dyspersyjną (rozpuszczalnik), ale i substancje barwiące – pigmenty organiczne lub mineralne, które nadają farbie odpowiedni kolor. Ich budulcem są wypełniacze, które zagęszczają emulsję i powodują, że zwiększa się jej siła krycia.
W emulsjach są też spoiwa, odpowiadające za łączenie wszystkich poszczególnych ingredientów oraz dodatki uszlachetniające, które służą do poprawy parametrów fizykalnych farby.
Farby emulsyjne najwyższej jakości mają dużo spoiwa i pigmentów, ich kolor jest mocno nasycony, dzięki czemu doskonale prezentuje się na malowanej powierzchni. Emulsje mogą być akrylowe, lateksowe i winylowe – we wszystkich tych rodzajach farb emulsyjnych rozpuszczalnikiem pozostaje woda. Z kolei do produkcji emulsji olejnych, silikonowych i ftalowych stosowane są przez producentów lotne rozpuszczalniki organiczne, co nadaje im specyficzny zapach. Farby z wodą w roli rozpuszczalnika dużo szybciej schną i nie wydzielają niemal żadnego zapachu, dlatego szybko można przeprowadzić remont w domu, w którym są domownicy.

Malowanie ścian i sufitów

Farba emulsyjna w najzwyklejszej swojej formie po pomalowaniu płaskiej powierzchni ściany jest mocno matowa i nie występuje w żadnych odmianach połyskliwych. Nie może być też odporna na ścieranie, z racji swojego składu – najbardziej popularne są farby emulsyjne na bazie dyspersji wodnej, gdzie rozpuszczalnikiem jest woda. Mają one uniwersalne zastosowanie, ponieważ od razu po otwarciu opakowania z farbą nadają się do użycia. Możemy nimi z powodzeniem pomalować ściany i sufity w naszym domu lub mieszkaniu. Nie chlapią i łatwo się je nakłada – zarówno przy użyciu wałka, jak i tradycyjnego pędzla.
Przeczytaj, jak wybrać odpowiednie narzędzia malarskie:

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz