Czy obsługę kadrowo-płacową warto powierzyć firmie z zewnątrz?

Czy obsługę kadrowo-płacową warto powierzyć firmie z zewnątrz?

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników musi pamiętać o rozliczaniach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Niezbędne jest zarządzanie wypłatami dla pracowników, ale także sprawowanie nadzoru nad urlopami, zwolnieniami i zatrudnianiem nowych pracowników.

W wielu firmach, szczególnie tych, które zatrudniają wielu pracowników kadry i płace to często odrębny dział zatrudniający wielu pracowników. Dla właściciela przedsiębiorstwa oznacza to kolejne koszty prowadzenia firmy. Można je zmniejszyć powierzając sprawy kadrowo-płacowe firmie z zewnątrz.

Outsourcing kadrowo-płacowy przynosi firmie wymierne oszczędności

Decydując się na outsourcing kadrowo-płacowy, przedsiębiorcy nie muszą tworzyć odrębnego działu kadr i płac. Oszczędzają więc nie tylko na wynagrodzeniu zatrudnionych w tym dziale pracowników. Płatnikiem składek do ZUS jest pracodawca. Powierzając sprawy kadrowo-płacowe firmie zewnętrznej przedsiębiorca oszczędza więc także na składkach na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Kolejne oszczędności, które przynosi outsourcing to brak wydatków na zakup oprogramowania, jego utrzymania i aktualizacji.

Zatrudnianie firmy, która specjalizuje się w obsłudze kadrowo-płacowej opłaca się zarówno dużym przedsiębiorstwom jak i małym firmom. W przypadku małych firm, które zatrudniają 1,2 pracowników sprawy kadrowo-płacowe zajmują mniej czasu. Ale przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, trzeba więc na bieżąco się z nimi zapoznawać. W efekcie czas poświęcony na poznawanie znowelizowanych przepisów można poświęcić tylko i wyłącznie na prowadzeniu firmy.

Coraz więcej firm rezygnuje z otwierania odrębnego działu kadr i płac

Bardziej opłacalne jest bowiem powierzenie zadań związanych z obsługą pracownikom firmie z zewnątrz. Znalezienie firmy outsourcingowej, które specjalizuje się w obsłudze kadrowo-płacowej nie jest trudne. Zainteresowanie outsourcingiem kadrowo-płacowym jest bardzo duże, przybywa więc firm, które tego typu usługi zdecydowały się oferować.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz