Czy warto stosować płukanki do silnika?

Płukanka do silnika to ostatni hit mody, jeśli chodzi o wszelkie dolegliwości związane z silnikiem. Wedle producentów ma być lekiem na wszystko, wedle krytyków nie działa. Jak jest zatem naprawdę?

Prawda jak w większości przypadków leży jednak pośrodku

Płukanka do silnika, przykładowo marki TEC 2000 (szczegóły tutaj) jest środkiem potrzebnym i skutecznym, ale tylko wtedy kiedy jest prawidłowo stosowana. Płukanki nie powinniśmy stosować na przykład do bardzo starych silników. Jeżeli nasz samochód cechuje się bardzo dużym przebiegiem, był cofany i eksploatowano go na rozmaitych, często wykluczających się wzajemnie olejach, to płukanka nie tylko nam nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić. W silnikach takich odłożonych jest bowiem wiele zanieczyszczeń i jeśli użyjemy płukanki, to brudy w formie stałej mogą się oderwać od powierzchni, a tym samym zatkać magistrale olejowe i filtr oleju. Dodatkowo osady zostaną zmiękczone i kiedy ponownie wlejemy olej do silnika, ten będzie je nieustannie rozpuszczał, aż zmieni się w przysłowiową czarną zupę. Będzie to efekt rozpuszczania pozostałych zanieczyszczeń już nie przez płukankę, ale podczas eksploatacji. Jeżeli zatem bardzo chcemy zastosować płukankę do starego silnika, o który wcześniej nie dbano, to należy przy tym nieustannie monitorować stan oleju i w razie konieczności, natychmiast wymienić go na nowy.

Zupełnie inaczej zadziała płukanka do silnika w pojazdach, które mają mały przebieg, a sam silnik jest jeszcze stosunkowo niezanieczyszczony

W takim przypadku płukanka bardzo szybko poradzi sobie ze wszelkimi osadami i jeśli będzie regularnie i odpowiednio stosowana, to przyczyni się do lepszej konserwacji, a tym samym pracy silnika. Stosując samą płukankę, musimy mieć też wiedzę skąd właściwie biorą się osady w silniku, dzięki czemu będziemy w stanie rzeczowo i celnie ocenić, czy płukanka w naszym przypadku jest potrzebna i wskazana, czy też jednak należy z jej stosowania zrezygnować.

Najczęściej, zwłaszcza w nowoczesnych samochodach, które pracują na olejach o wysokiej jakości i parametrach, powodem powstawania zanieczyszczeń jest przedłużanie okresu między wymianami oleju lub eksploatacja w bardzo trudnych warunkach. W takim przypadku płukanka znajduje zastosowanie, ale koniecznie jest także regularne wymienianie oleju. Możemy też na przykład zmniejszyć dystans pomiędzy poszczególnymi wymianami, dzięki czemu mniej zanieczyszczeń osiadać będzie w silniku. Jest to zabieg tym skuteczniejszy, iż przytłaczająca większość zanieczyszczeń powstanie już na sam koniec czasu, który jest przewidziany przy eksploatacji danego oleju. Stosując zatem system wcześniejszej wymiany i płukanki, znacznie redukujemy możliwość powstawania ewentualnych zanieczyszczeń i zaburzenia pracy silnika. Tu jednak musimy pamiętać, że niezwykle ważny jest sposób eksploatowania samochodu. W przypadku nowoczesnych pojazdów ma wielkie znaczenia to, jak jeździmy i przede wszystkim gdzie jeździmy. Jeśli eksploatujemy nowoczesne auto, pokonując nim długie dystanse w trasie, to degradacja pakietów dodatków w oleju będzie postępowała dużo wolniej niż w przypadku auta eksploatowanego głównie w warunkach miejskich.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz