Dlaczego meczą nas wzdęcia?

Dlaczego meczą nas wzdęcia?Każdego dnia w naszych jelitach produkowanych jest do 600 mililitrów gazów. To stan całkowicie naturalny. Czasem jednak gazów jest za dużo, pojawiają się wzdęcia. Dlaczego tak się dzieje?

Błędy dietetyczne

Wzdęcia mogą dokuczać osobom całkowicie zdrowym, ale prowadzącym niewłaściwy styl życia. Do produkcji nadmiernej ilości gazów przyczynia się picie dużych ilości napojów gazowanych i jedzenie w pośpiechu – połykamy wtedy wraz z pożywieniem dużą ilość powietrza. Nadmierne ilości gazów w jelitach powstają także po zjedzeniu: warzyw strączkowych, kapusty, brukselki, cebuli, kalafiora. Niektóre osoby skarżą się na wzdęcia także po zjedzeniu gruszek, śliwek, a nawet jabłek. Wzdymać może także zawarta w ziemniakach i kukurydzy skrobia, czy zawarta w mleku laktoza.

Skutek uboczny zażywania leków lub chorób

Wzdęcia mogą być skutkiem ubocznym wywołanym przez leki przeciwcukrzycowe lub preparatów na odchudzanie. W tym przypadku dodatkowym objawem są cuchnące stolce tłuszczowe. Wzdęcia często są problem osób chorych na mukowiscydozę oraz choroby zapalne trzustki. W obu tych chorobach w organizmie brakuje produkowanych przez trzustkę enzymów trawiennych. Wzdęcia mogą towarzyszyć również zespołowi jelita drażliwego. Dodatkowy objaw tego schorzenia ro skurczowe bóle brzucha, które ustępują po wypróżnieniu oraz biegunki, które występują na przemian z zaparciami.

Choroby jelit

Męczące wzdęcia bardzo często towarzyszą uchyłkowatości jelita grubego. Mogą one towarzyszyć także chorobie Leśniowskiego-Crohna. Pojawiają się także przy niedrożności jelit. W tym ostatnim przypadku towarzyszą im także: wymioty, kolkowe bóle brzucha, zaparcia i trudności z oddaniem stolca. To objawy, które wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza. Może bowiem dojść do pęknięcia jelita. Wzdęcia mogą towarzyszyć nie tylko stanom zapalnym w jamie brzusznej. Zdarza się, że występują także przy chorobach dróg moczowych.

Przyczyną wzdęć nie zawsze są popełniane przez nas błędy żywieniowe. Mogą być objawem chorób trzustki lub stanów zapalnych w jamie brzusznej.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz