Dolegliwości po letnim wypoczynku

Dolegliwości po letnim wypoczynku
Często zdarza się, że z wakacji wracamy niekoniecznie zdrowi. Jakie dolegliwości mogą pojawić się po powrocie z wakacji? Jak możemy sobie doraźnie pomóc, a kiedy potrzebujemy pomocy lekarza?

Plamy na skórze

Pod wpływem promieni słonecznych na dekolcie i twarzy mogą pojawić się przebarwienia. Mogą one być skutkiem zbyt długiego i intensywnego opalania się. Ale mogą być także efektem reakcji fototoksycznej, która pojawia się na skutek połączenia pewnych leków (na przykład preparatów z dziurawcem) i promieni słonecznych. Na przebarwienia pomocne są kremy wybielające. Pod wpływem promieni słonecznych mogą ujawnić się także poważne choroby skóry. Do lekarza zgłaszamy się z nowymi znamionami, ale także ze starymi, które zmieniły swój kształt i barwę.

Bóle brzucha

Mogą być objawem przewlekłej infekcji jelitowej lub świadczyć o obecności pasożytów. Jedzenie nieumytych owoców i warzyw może skończyć się zakażeniem lamblią lub glistą ludzką. Z kolei jedząc niedopieczone grillowane mięso, można złapać tasiemca. Jeżeli podejrzewamy zarażenie pasożytami, musimy wybrać się do lekarza. Konieczne będzie też wykonanie badania kału na obecność pasożytów. W przypadku lamblii terapia nie zawsze jest konieczna: organizm często radzi sobie z nią sam. Na tasiemca podawany jest lek, który zażywa się tylko raz.

Swędzące stopy

To objaw grzybicy stóp. Można się nią zarazić na basenie, w hotelowym pokoju lub łazience. Silne swędzenie i pieczenie pojawia się najpierw między przedostatnim a ostatnim palcem, z czasem tworzy się tam mała, ale bolesna ranka. Zaatakowane przez grzybicę stopy można smarować preparatem przeciwgrzybiczym dostępnym bez recepty. Domowa kuracja może trwać nawet do trzydziestu dni, nie zawsze też okazuje się skuteczna. Wizyta u dermatologa jest wtedy konieczna. Nie należy jej także odkładać, kiedy grzyb zaatakuje paznokcie. Grzybicę paznokci leczy się nie tylko lekami stosowanymi miejscowo, ale także doustnymi. Aby dobrać najbardziej skuteczny preparat, konieczne jest wykonanie badania mykologicznego.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz