Dotacje na rozwój – o czym trzeba pamiętać?

Dotacje na rozwój - o czym trzeba pamiętać?Pozyskiwanie dotacji unijnych na rozwój firmy nie jest niemożliwe, choć bywa trudne. To szczególnie kwestia konkurencji – wiele firm stara się o pozyskanie takiego wsparcia. Warto więc wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę i co jest premiowane w procesie pozyskiwania dotacji. Z pewnością przyda się doza cierpliwości i skrupulatność w przygotowywaniu wniosków. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zawsze na bieżąco

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój zawiera w latach 2014 – 2020 tak zwane inteligentne specjalizacje. Jest to dokładne określenie zakresów i tematyk, w jakich można ubiegać się o dotacje unijne na rozwój firmy. W bieżących latach największe szanse na pozyskanie takiego wsparcia mają firmy przedstawiające programy dotyczące innowacji lub ochrony środowiska naturalnego. Dokładna lista regionalnych oraz krajowych inteligentnych specjalizacji jest do wglądu i powinna stanowić pierwszą ważną lekturę każdego wnioskodawcy. W ramach poszczególnych specjalizacji rozpisuje się konkursy, w których startują zainteresowane firmy, a ściślej mówiąc: przedstawione przez nie projekty. Z pewnością pomoże trzymanie ręki na pulsie, by w porę dowiedzieć się o konkursie i zacząć przygotowywać swój projekt.

Kryteria dla wnioskodawców

Aby starać się o dotacje unijne na rozwój firmy, należy spełnić kilka wymogów. Po pierwsze, trzeba prowadzić działalność z siedzibą na terenie Polski. O dotacje nie może starać się firma mająca długi, będąca w trakcie postępowania upadłościowego, naprawczego lub mająca obowiązek zwrotu dotacji. Sam projekt musi być realizowane na terytorium Polski, a prace dotyczące projektu powinny rozpocząć się w dniu złożenia wniosku. Po zakończeniu projektu należy także spełnić obowiązek wynikający z zasady trwałości projektu – oznacza to, że przez kilka lat nie wolno sprzedać środków zakupionych za dotacje unijne na rozwój firmy.

Ocena projektu i szanse na pozyskanie dotacji

Każdy projekt podlega wnikliwej ocenie pod kątem adekwatności i szans jego powodzenia. Warto więc przyłożyć się do jego planowania – im lepiej zaplanowane i uzasadnione działania, tym większe są szanse na otrzymanie pieniędzy na ich realizację.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz