Flota samochodowa – kto nią zarządza?

Flota samochodowa – kto nią zarządza?W przypadku każdej firmy, gdzie jeździ kilka lub kilkanaście samochodów, konieczne są działania, których celem będzie zarządzanie konkretnymi pojazdami.

Od tego zależy przede wszystkim opłacalność takich wyjazdów. Jeśli zarządzanie flotą samochodową jest nieskuteczne i nieprzemyślane, to samochody takie jeżdżą chaotycznie i nie zarabiają tyle, ile by mogły. Dlatego zarządzanie nimi jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Od tego bowiem zależy to, jakie zyski osiągnie firma, w której takie samochody kursują. Największe znacznie ma to oczywiście w przypadku firm transportowych, bo tutaj na transporcie opiera się całość działania i zarabiania.

 Doświadczenie w zarządzaniu

Dlatego funkcje takie powierza się ludziom, którzy w zarządzaniu mają już spore doświadczenie. Rzadko się zdarza, żeby zadania takie powierzano komuś, kto nie ma bladego pojęcia o tym, jak organizować takie wyjazdy, żeby były one jak najbardziej opłacalne. W przypadku firm transportowych nieistotne jest wsparcie sprzedaży, bo te sprzedażą się nie zajmują. Co najwyżej mogą sprzedawać swoje usługi, co rozumieć można jako oferowanie warunków, które są atrakcyjne. W firmach transportowych to kursy są istotne, bo to one przyczyniają się do zarabiania przez firmę pieniędzy. Dlatego w przypadku dużych firm transportowych samochodami zarządza kilka osób. Każda z nich odpowiada za pewną ich liczbę i to dla nich szuka się konkretnych zleceń.

Duże zyski dla firmy

Takie osoby nie tylko je pozyskują, ale i ustawiają tak, żeby przynosiły one jak największe zyski. W przypadku takich działań ważne jest też zarządzanie wydatkami służbowymi, bo przecież każdy kierowca takiego samochodu na pewno takie ponosi. On odpowiedzialny jest przecież za tankowanie samochodu czy opłaty parkingowe. Z takich musi rozliczać się po każdym wyjeździe. Nie da się tego uniknąć. Nadzór nad takimi wydatkami też czyni odpowiedzialna za to osoba. Ona kontroluje to, ile wydano i na co. Ma to znaczenie dla finansów firmy. Wszystko musi się zgadzać, bo inaczej powstają luki finansowe, a to nie jest korzystne dla funkcjonowania firmy.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz