Fotowoltaika – energia ze słońca

Fotowolatika ma w Polsce tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników. CI pierwsi podkreślają ekologiczność tego rozwiązania oraz możliwość zaoszczędzenia sporych sum na wydatkach na prąd, a ci drudzy podkreślają, że fotowolatika jest bardzo droga, zwłaszcza w warunkach polskiej, surowej i pozbawionej słońca – zimy.

Opłaca się czy nie?

Paradoksalnie obie strony mają w pewnym sensie rację. Instalacja wykorzystująca energię słoneczną nie należy do najtańszych. Zwłaszcza że jeśli ma być efektywna i działać bezawaryjnie i poza naszym udziałem, to musimy skorzystać z oferty renomowanych firm, a tym samym niestety mających droższą ofertę. Sama instalacja urządzenia też jest kosztowna i zdecydowanie droższa niż instalacja innych źródeł energii elektrycznej czy też tym bardziej pobieranie prądu bez konieczności zamontowania urządzenia. Jednak zwolennicy energii słonecznej mają rację jeśli chodzi o oszczędności, jakie ta generuje. Nawet wyprodukowanie energii, która wypełnia połowę naszego zapotrzebowania na prąd w ciągu roku, to olbrzymie oszczędności, zwłaszcza jeśli mówimy o dużym domu zamieszkanym przez kilka rodzin. W przypadku kiedy uda nam się zapewnić dziewięćdziesiąt procent zapotrzebowania na prąd, to sama instalacja jest nam się w stanie zwrócić w ciągu kilku lat.

Jak to działa

Jedną z większych korzyści przy korzystaniu z energii elektrycznej jest możliwość oddawania prądu, którego mamy w nadmiarze w tak zwane przechowanie. Warto też mieć na względzie to, że poniesiony przy zakupie koszt, zaczyna zwracać się już w pierwszym miesiącu od uruchomienia instalacji, znacznie obniżając rachunki za prąd. Same instalacje mają często dwudziestopięcioletnią gwarancję na moc i przynajmniej dziesięcioletnią gwarancję na produkt. Warto też wiedzieć, że właściwie nie jesteśmy w stanie samodzielnie zainstalować paneli. To musimy zlecić profesjonalnej firmie, najlepiej z wieloletnim doświadczeniem. Wiele bowiem zależy od tego, jak ustawiona zostanie instalacja, a sama firma powinna nas przeszkolić w zakresie jej użytkowania.

Zobacz także: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz