Jak dobrać system kominowy

Jak dobrać system kominowy

Właściwie działające systemy kominowe powinny być dopasowane do paliwa, które stosujemy do ogrzewania budynku oraz rodzaju pieca i jego mocy.

Przed zamontowaniem systemu kominowego musimy wziąć pod uwagę także moc pieca oraz rozmieszczenie podłączonych do niego urządzeń. Kiedy potrzebujemy tylko jednego kanału dymowego, to optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z komina zbudowanego z prefabrykatów. Kiedy zaś istnieje konieczność zainstalowania większej liczby kanałów, to optymalnym rozwiązaniem będzie komin murowany.

Kominek

Współcześnie możemy dowolnie wybierać spośród kominów, które dostosowane są do danego paliwa. Mamy zatem systemy, które funkcjonują z kotłami gazowymi, olejowymi oraz te na paliwo stałe. Wybierając dany system kominowy, musimy mieć świadomość, że wybieramy jednocześnie paliwo, które będziemy używać wyłącznie do ocieplenia naszego domu. Jeśli wybierzemy na przykład komin przystosowany do paliw stałych i zastosujemy go z paliwem ciekłym, to bardzo szybko zostanie on zniszczony za przyczyną kwaśnych substancji, które są nierozerwalnie związane z wykorzystywaniem paliw ciekłych. W przypadku stosowania paliw stałych wytwarza się natomiast bardzo duża temperatura spalania, do której nie jest przystosowany komin, który został zaprojektowany na paliwa ciekłe. Więcej na http://www.systemykominowe.pl/

Jeśli chodzi o konstrukcje, to najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście komin murowany

Współpracuje on doskonale z prostymi kotłami, w których stosowany jest koks lub węgiel. Sprawdza się także w przypadku pieców kaflowych oraz otwartych kominków. Jego zastosowanie jest wskazane, kiedy chcemy zgrupować liczne kanały dymowe i poprowadzić je w jednym kominie. Niestety ma też swoje wady. Chodzi tu głównie o nieszczelność oraz nierówność przekroju.

Pewnym rozwiązaniem są prefabrykowane kominy ceramiczne, które łączone są specjalną zaprawą kwasoodporną. Kominy tego typu dobrze współpracują z kotłami gazowymi, olejowymi oraz tymi na paliwo stałe. Jego zaletą oprócz uniwersalności jest też niewielka powierzchnia zabudowy.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz