Jak działają fundusze inwestycyjne?

Jak działają fundusze inwestycyjne?Osoby posiadające oszczędności muszą stale walczyć o to, by zachować ich wartość. Związane jest to z działaniem inflacji, która regularnie zmniejsza nasze oszczędności. Pozostawienie pieniędzy na rachunku bieżącym w dłuższej perspektywie radykalnie obniży ich wartość.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na bardziej aktywne formy inwestowania. Jedną z nich jest lokata kapitału w fundusz inwestycyjny.

Droga do powiększenia swego kapitału

 

Fundusze te tworzone są przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych działających w myśl przepisów ustawy z 2004 roku. Funkcjonują w formie spółek akcyjnych, których zadaniem jest odpowiednie zarządzanie powierzonym kapitałem. TFI tworzą różne portfele funduszy, których główne różnice odnoszą się do poziomu podejmowanego ryzyka. Lokowanie kapitału w akcje lub obligacje wymaga specjalistycznej wiedzy. Ponadto za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych możemy pomnażać pieniądze na wielu ciekawych rynkach, które są niedostępne dla inwestorów indywidualnych. Korzystne lokowanie kapitału jest prostą drogą do powiększenia majątku.

Jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze?

 

Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z usług Towarzystw Inwestycyjnych powinniśmy w pierwszej kolejności ocenić swoje potrzeby. Jeżeli zależy nam jedynie na utrzymaniu wartości swoich pieniędzy powinniśmy zdecydować się na bezpieczne fundusze, które lokują środki w krótkotrwałe obligacje lub lokaty. W takim przypadku ponosimy najmniejsze ryzyko. Gdy jednak chcemy aby nasze pieniądze pracowały powinniśmy zdecydować się na bardziej ryzykowny fundusz. W tym przypadku powinniśmy zapoznać się z ofertą funduszu akcyjnego. Pomimo dużego ryzyka osiągniemy tutaj największą stopę zwrotu. Należy pamiętać, że istnieje możliwość lokowania pieniędzy w funduszach zrównoważonych, które pozwolą nam na przyzwoitą stopę zwrotu kapitału bez zbędnego ryzyka. Fundusze inwestycyjne zostały stworzone dla osób, które skupiają się na swojej pracy zawodowej a jednocześnie nie chcą rezygnować z aktywnego inwestowania. Stanowi to dobre rozwiązanie dla osób nie posiadających czasu na wnikliwą analizę rynku.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz