Jak efektywnie podgrzewać wodę basenową?

Czy w polskich warunkach otwarty basen kąpielowy ma w ogóle sens? Jeśli mielibyśmy liczyć na to, że wodę w nim ogrzeje sama natura, korzystanie z takiego basenu musielibyśmy ograniczyć do okresu obejmującego od dwudziestu do czterdziestu dni w roku. Na szczęście, nie mamy do czynienia z ograniczeniem, któremu nie będziemy w stanie się przeciwstawić. Z pomocą przychodzą nam profesjonalne pompy ciepła wody basenowej. Jaka jest ich specyfika i realne korzyści?

Zalety budowy

Profesjonalne pompy ciepła wykorzystywane po to, aby ogrzewać wodę basenową, nie są rozwiązaniami przypadkowymi. Przekonać możemy się o tym choćby analizując to, jak zostały one zbudowane. Na uwagę zasługuje choćby to, że mają one ograniczony zakres temperatury, woda basenowa nie zostanie więc nagrzana bardziej niż do 35 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że posiadają specjalny skraplacz pozwalający im na pracę bezpośrednio na wodzie basenowej. Te ostatnie rozwiązanie jest szczególnie praktyczne. Nie tylko zwiększa wydajność omawianej instalacji, ale również przyczynia się do tego, że staje się ona bardziej opłacalna ekonomicznie.

Wymiennik basenowy i jego specyfika

Oczywiście, nie wszystkie pompy ciepła będą sprawdzać się tak samo dobrze w momencie, w którym zechcemy podgrzewać za ich pośrednictwem wodę basenową. Nie możemy zapominać o tym, że w wodzie tej znajduje się wiele związków chemicznych z chlorem na czele, które mogą znacząco obniżać wytrzymałość takiej instalacji. Najlepiej sprawdzają się zatem te rozwiązania, w których wymiennik ciepła jest zbudowany ze stali nierdzewnej albo z tytanu.

Sprawdź ofertę na https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwb-woda-basenowa/!

Jeśli więc chcemy skorzystać w tym celu z pompy, która nie jest docelowo przeznaczona do ogrzewania wody basenowej, możemy to zrobić. Musimy jednak pamiętać o tym, że konieczne będzie zbudowanie tak zwanego obiegu pośredniego pomiędzy pompą a wodą. W innym wypadku degradacja skraplacza będzie postępować szczególnie szybko. Niestety, takie rozwiązanie będzie zwiększać koszty nakazując zastanowić się nad opłacalnością omawianej inwestycji.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz