Jak pomalować łazienkę?

Jak pomalować łazienkę?Łazienka to miejsce, które kojarzy się nam nie tylko z troską o higienę, ale również i komfortem wypoczynku po męczącym dniu. Dlatego tak ważny dla nas jest również jej aspekt estetyczny. Dziś podpowiadamy, jak pomalować łazienkę, aby przez długi czas doskonale spełniała swoje funkcje.

Zacznijmy od przygotowania podłoża

Nie da się ukryć, że łazienka ze względu na poziom wilgotności jest miejscem w domu specyficznym. Dlatego też tak dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniego przygotowania ścian. Po pierwsze trzeba je doskonale oczyścić z kurzu oraz tłuszczu. Do tego potrzebne są detergenty. Jeśli dodatkowo na ścianie pojawił się grzyb – wówczas starą farbę trzeba usunąć a ścianę umyć preparatem grzybobójczym. Gdy wyschnie, powierzchnię wyrównuje się gładzią bądź specjalną masą. Ważne jest, aby gładź tę oszlifować papierem ściernym, a zebrany kurz usunąć wilgotną ściereczką.

Gruntowanie ściany

Aby ściana nie pochłaniała w przyszłości wilgoci, a tym samym nie była źródłem do rozwoju pleśni i grzybów, należy ją zagruntować. Odpowiednio dobrany grunt pozwoli przygotować ścianę na malowanie, zabezpieczając ją jednocześnie przed powstawaniem plam, przebarwień czy nierówności.

Wybór farby

Wybierając farbę do łazienki musimy pamiętać o specyficznym mikroklimacie, jaki tworzy się w tym pomieszczeniu. Sam grunt nie sprawi, że ściana na sto procent będzie zabezpieczona przed grzybem czy pleśnią. Takie zabezpieczenie daje natomiast specjalna farba hydrofobowa. Ten rodzaj farby tworzy na pomalowanej powierzchni powłokę, która jest odporna na wilgoć, a także zapobiega wnikaniu w głąb zanieczyszczeń.

Technologia hydrofobowa

Technologia hydrofobowa niezwykle dynamicznie się rozwija. Na rynku można znaleźć coraz więcej farb o coraz lepszych właściwościach. Zapewniają one ścianom czystość i suchość, nie pozwalając, by zanieczyszczenia się na nich osadzały. Poza tym farby hydrofobowe są niezwykle odporne na ścieranie, dzięki czemu można je bez obaw myć, jeśli już zajdzie taka konieczność. Pomalowana taką farbą ściana przez lata potrafi pięknie wyglądać.

Zobacz, jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym:

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz