Jak szybko wrócić do zdrowia po zabiegach ginekologicznych?

Jak szybko wrócić do zdrowia po zabiegach ginekologicznych?Po porodzie, zabiegach i operacjach ginekologicznych w szybkim powrocie do formy pomaga właściwa higiena intymna. Należy unikać ćwiczeń, które wymagają napinania mięśni brzucha, używania tamponów, kąpieli w basenie i wannie. O czym jeszcze warto pamiętać?

Po porodzie

Połóg to okres, w którym jest szczególnie łatwo o infekcje okolic intymnych. Może je wywołać nawet noszenie bielizny z włókien syntetycznych. Rana po nacięciu krocza koi się do 10 dni. W tym czasie należy przemywać okolice intymne przynajmniej 3 razy dziennie wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej dedykowanego kobietom w okresie połogu. Krocze można przemywać także wodą z dodatkiem szarego mydła lub wystudzonym naparem z rumianku.

Po łyżeczkowaniu macicy

Zabieg jest niewielki. O tym, że błona śluzowa macicy goi się, świadczy ból w dole brzucha i niewielkie, utrzymujące się przez kilka dni krwawienie. W tym czasie należy często zmieniać podpaski. Przy podmywaniu się nie należy kierować na okolice intymne gorącego strumienia wody – może dojść do silnego krwawienia na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Do higien intymnej wybieramy płyny, które zawierają wyciąg z szałwii, kory dębu, kasztanowca.

Czego nie można robić?

W okresie połogu oraz po zabiegach lub operacjach ginekologicznych nie należy nosić obcisłej bielizny z dodatkiem sztucznych włókien. Bielizna powinna przepuszczać powietrze, dzięki temu rany będą goić się szybciej. Gojenie się ran nie przyspieszą nasiadówki i ziołowe irygacje. Wręcz przeciwnie, mogą okazać się szkodliwe. Zwiększają ryzyko podrażnień, wydłużają czas gojenie. Nasiadówki mogą wzmóc krwawienie po zabiegu łyżeczkowania macicy, mogą też sprawić, że szwy się rozpuszczą. Aby uniknąć podrażnień do higieny intymnej w okresie rekonwalescencji i połogu warto używać środków pielęgnacyjnych bez dodatku substancji zapachowych.

Przed wyjściem ze szpitala warto zapytać lekarza o zalecenia pielęgnacyjne po danym zabiegu. Dzięki temu rany zagoją się szybciej, a to oznacza szybszy powrót do zdrowia.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz