Jak zaaranżować klatkę schodową?

Jak powinna wyglądać aranżacja klatki schodowej? Wbrew pozorom nie musi być ona nudna i oklepana. Klatka schodowa, podobnie jak inne pomieszczenia w domu, może robić wrażenie na innych. Jak ją pomalować? Jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie w tym wnętrzu efektu różnokolorowej tęczy. Rozwiązanie to wymaga jednak nieco odwagi.

Klatka schodowa bogata w różnorodne kolory z pewnością zrobi wrażenie na każdym gościu. Ponadto będzie budzić uśmiech podczas wchodzenia i wychodzenia z niego, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Ci najbardziej odważni mogą pomalować każdy stopień innym kolorem. Efekt może być naprawdę oszałamiający.

Zestawienie kolorystyczne

Jeśli jednak już klatka schodowa i wejście do domu utrzymane są w danym odcieniu, zestawieniu kolorystycznym najlepiej postawić na dwa z nich i użyć ich naprzemiennie na całej powierzchni schodów. Miłośnicy stylu nieco delikatniejszego i mniej odważnego mogą zdecydować się na jedną barwę w kilku odcieniach. Wówczas może ona stopniowo przechodzić od najjaśniejszej do najciemniejszej wraz z kolejnymi stopniami.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do aranżacji klatki schodowej dobrze jest przyjrzeć się pozostałym pomieszczeniom, zwłaszcza sąsiadującym z nią pokojom. Musi ona z nimi bowiem kolorystycznie współgrać. Można to w prosty sposób sprawdzić przy pomocy dostępnych w każdym sklepie z farbami próbek kolorów. Warto je przymocować np. przy pomocy taśmy klejącej do schodów i ocenić dopasowanie do reszty wystroju.

Specjalistyczne farby

Aby malowanie przyniosło oczekiwany efekt należy zastosować specjalistyczne farby przeznaczone do drewna. Będą one znacznie trwalsze niż inne i nie odkruszą się z powierzchni schodów. Warto zainwestować z farby odporne na ścieranie, stworzone na bazie oleju. Malowanie najlepiej jest rozpocząć od góry schodów (wzdłuż słojów) i stopniowo kierować się w ich dół. Przed nałożeniem kolejnej warstwy trzeba poczekać aż poprzednia całkowicie wyschnie. Zwykle potrzeba na to około 6-8 godzin. Później można się już natomiast cieszyć powstałym efektem.

Przeczytaj więcej na temat: klatka schodowa aranżacje.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz