Jakie są przyczyny i objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Już na mniej więcej tydzień przed miesiączką niektóre kobiety zaczynają się zachowywać stosunkowo dziwnie. Następuje zmiana ich upodobań i temperamentu. Jakie są objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Czy PMS można wyleczyć?

Przyczyny zespołu napięcia miesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest syndromem, który dotyka ogromnej ilości kobiet. Przyczyną PMS zdaniem lekarzy są zaburzenie hormonalne, które wiążą się z cyklem płciowym, który przechodzą kobiety. Pierwsza połowa cyklu związana jest z tym, że następuje wzrost poziomu estrogenów, w drugiej połowie z kolei następuje wzrost poziomu progesteronu. W przypadku, gdy organizm kobiety produkuje zbyt małą ilość progesteronu, równowaga hormonalna jest zachwiana. Stąd wiele kobiet odczuwa te bardzo przykre objawy. Zdaniem niektórych lekarzy przyczyn zespołu napięcia przedmiesiączkowego można upatrywać również w prolaktynie. Poziom tego hormonu u większości kobiet podczas cyklu miesiączkowego zmienia się nieznacznie. U części jednak z nieznanych przyczyn podnosi się i to znacznie; efektem jest niedobór progesteronu w drugiej fazie cyklu i wystąpienie objawów PMS. Według najnowszych doniesień przyczyną PMS mogą być także zaburzenia w wydzielaniu serotoniny i dopaminy.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

PMS u każdej kobiety może wyglądać zupełnie inaczej. Większość jednak ma trudności z koncentracją, staje się drażliwa, ma skłonność do płaczu. Kobiety uskarżają się także na ból piersi, niektóre wzdęcia, inne z kolei cierpią dodatkowo z powodu biegunki. Bardzo często zespołowi napięcia przedmiesiączkowego towarzyszy także migrena. Kobiety są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje, gdyż PMS wiąże się także ze spadkiem odporności. Dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym można dzisiaj łagodzić. Bardzo pomocne są między innymi suplementy zawierające witaminy (głównie B6) i minerały. Jednym z objawów PMS są obrzęki – czasem konieczne jest zażywanie leków moczopędnych. Kobiety sięgają także po tabletki przeciwbólowe.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz