Kamienie w woreczku żółciowym

Kamienie w woreczku żółciowym
Kamienie w woreczku żółciowym tworzą się z wytrącających się z żółci kryształków soli żółciowej i cholesterolu. Problem najczęściej dotyka kobiety. Zachorowaniu sprzyja tłusta dieta i otyłość.

Objawy

Bolesne kłucie pod prawym żebrem to najbardziej typowy sygnał, który może świadczyć o obecności kamieni żółciowych. Ale objawy choroby nie występują u wszystkich chorych. Są często wykrywane przypadkowo.

Czy konieczna jest dieta?

Kamienie nie zawsze wymagają usuwania. Ale nawet w przypadku, kiedy nie dają one żadnych objawów zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety. Do wytężonej pracy pęcherzyk żółciowy zmuszają tłuste potrawy i alkohol. Warto więc z nich zrezygnować. Przestrzegajmy również stałych godzin posiłków. Zapobiegnie to zastojowi żółci.

Kiedy konieczna jest operacja?

Jest ona konieczna, jeżeli pacjent uskarża się na silne bóle pod prawym żebrem, czyli cierpi na kolkę wątrobową. Atak kolki może nie ustąpić nawet po zażyciu środków rozkurczowych, może też trwać dłużej niż czterdzieści osiem godzin. W takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa operacja, gdyż nie ustępujące objawy mogą świadczyć, że doszło do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Operację usunięcia kamieni żółciowych wykonuje się także u osób, które wprawdzie nie mają objawów typowych dla kamieni, ale chorują na choroby serca lub cukrzycę.

Jaka metoda usunięcia kamieni jest stosowana najczęściej?

Obecnie najczęściej wybiera się metody małoinwazyjne. Stąd też u większości pacjentów kamienie są usuwane metodą laparoskopową. Zabieg wykonywany jest w narkozie, do formy wraca się po nim szybciej niż po klasycznej operacji. Wskazaniem do wykonania klasycznej operacji jest trwająca dłużej niż czterdzieści osiem godzin kolka wątrobowa. Klasyczną operację wykonuje się także u tych pacjentów, które już wcześniej miały wykonywane zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej. W ich przypadku istnieje bowiem ryzyko, że w jamie otrzewnowej powstały zrosty. Do pełnego zdrowia po klasycznej operacji wraca się mniej więcej po miesiącu.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz