Kiedy może pojawić się gorączka?

Kiedy może pojawić się gorączka?
Podwyższona temperatura ciała pojawia się wówczas, gdy w naszym organizmie toczy się jakaś infekcja. Jest to korzystny objaw, który świadczy o tym, że nasze ciało walczy z chorobą. Z tego też powodu temperaturę zbijamy dopiero wówczas, gdy u dorosłych dochodzi ona do 40 stopni, zaś u dzieci – 30. O jakich problemach ze zdrowiem może świadczyć gorączka?

Przeziębienie i grypa

Jeżeli gorączce towarzyszą takie objawy, jak męczący kaszel, katar, ból głowy, gardła i mięśni, przypuszczalnie dopadło nas albo zwykłe przeziębienie, albo grypa. Jedno i drugie to infekcje wirusowe, które należy po prostu wygrzać. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku grypy, która dawać może rozmaite powikłania prowadzące nawet do konieczności przeszczepu serca.

Angina

W tym wypadku do gorączki dołącza bardzo dotkliwy ból gardła. Tym, co typowe jest dla anginy są trudności z połykaniem. W zdecydowanej większości przypadków odpowiedzialne za pojawienie się anginy są bakterie z grupy paciorkowców. Wówczas niezbędne jest podanie odpowiednich antybiotyków. UWAGA: angina nie minie, jeśli leczyć będziemy się wyłącznie preparatami ziołowymi.

Zapalenie płuc

W tym wypadku gorączka przebiega z męczącym kaszlem i silnymi dusznościami. Typowe jest także przyspieszone bicie serca. W przebiegu zapalenia płuc może (ale nie musi) dochodzić również do odkrztuszania wydzieliny. Podłoże zapalenie płuc może być różne: bakteryjne, wirusowe, grzybicze. W zależności od przyczyny infekcji dobierana jest odpowiednia kuracja. Co ważne, w przypadku zapalenia płuc konieczne jest zastosowanie leczenia.

Ostry nieżyt oskrzeli

W przebiegu tej choroby pojawia się nie tylko podwyższona temperatura, ale również kaszel, a także towarzyszące mu odkrztuszanie wydzieliny (śluzowej bądź ropnej). Wielu pacjentów skarży się na świszczący oddech, a także bóle mięśniowe. W zdecydowanej większości przypadków ostry nieżyt oskrzeli ma podłoże wirusowe. Dlatego na ogół leczenie polega na podawaniu leków przeciwkaszlowych oraz zbijających temperaturę, gdy ta jest zbyt wysoka.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz