Kilka słów na temat kominków wolnostojących

Kilka słów na temat kominków wolnostojących

Tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem lub wkładem kominowym to rozwiązanie wybierane najczęściej. Nie jest to jednak jedynie rozwiązanie dla osób, które marzą o kominku.

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są kominki wolnostojące, popularnie zwane kozami.

Gdzie można ustawiać kominki wolnostojące?

Kominki wolnostojące można ustawić w dowolnym miejscu pod warunkiem, że jest ono usytuowane w miarę blisko przewodu kominowego. Dzięki temu rura, która odprowadza spaliny będzie krótka i nie oszpeci pomieszczenia. Kominki wolnostojące są o wiele lżejsze niż tradycyjne, wytrzymałość stropu nie jest więc bardzo ważna.

Czy palenie w kominkach wolnostojących jest bezpieczne?

Tak, gdyż większość modeli, które dostępne są obecnie na rynku ma palenisko zabezpieczone drzwiczkami wykonanymi z żaroodpornego szkła. Można też spotkać kominki wolnostojące z szybą wykonaną ze specjalnego rodzaju ceramiki. Zarówno drzwiczki ze szkła żaroodpornego, jak i ceramiki są odporne na wysoką temperaturę. Kształt drzwiczek może być bardzo różny: zaokrąglony lub płaski.

Jaki kominek wolnostojący wybrać?

Wybór stylistyki kominka wolnostojącego jest tylko kwestią naszych upodobań. Produkuje się je bowiem z żeliwa lub stali i wybór jest bardzo duży, np. u producentów takich jak Kratki : https://kratki.com/sklep/pl/category/15/piece

Stylistyka kominków wolnostojący z żeliwa to nawiązanie do stylu retro. Tego typu kominek wspaniale będzie wyglądał ustawiony w salonie urządzonym w stylu rustykalnym. Kominki wolnostojące ze stali mają bardziej nowoczesną stylistykę, dlatego pasują do nowocześnie urządzonych wnętrz w konwencji minimalistycznej. Nie przytłaczają ich swoimi rozmiarami.

Zaletę kominków wolnostojących bez wątpienia jest to, że zajmują one bardzo mało miejsca. Do tego są to urządzenia, które nie wymagają wykonywania żadnych skomplikowanych prac instalacyjnych, można je podłączyć do komina natychmiast po przywiezieniu do domu. Są też opcją tańszą niż tradycyjny kominek, nie mówiąc już o kominku z wkładem, czy płaszczem wodnym. Kominki wolnostojące często nazywane są kozami, chociaż ze swoimi przodkami mają już niewiele wspólnego.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz