Kinkiety czy lampy wiszące

Bardzo duża ilość ludzi ma problem z odpowiednią aranżacją wnętrza swojego domu bądź mieszkania pod kątem oświetlenia. Dziś damy kilka wskazówek na temat tego jak zrobić to w sposób praktyczny i jednocześnie funkcjonalny.

Lampy sufitowe

Po pierwszy lampy wiszące, ewentualnie lampy sufitowe. Spośród tych dwóch powinniśmy wybrać jeśli chcemy przygotować pod kątem oświetlenia nasz salon, pokój dzienny czy jadalnię. Mamy do czynienia z nieskończoną wręcz ilością wzorów tego rodzaju lamp. Dziś w modzie są szczególnie takie, które posiadają modernistyczne kształty oraz barwy. Lampy wykonuje się najczęściej z plastiku, bądź ewentualnie innych sztucznych materiałów. Unikajmy tych, wykonywanych z drewna, ponieważ są one wątpliwej jakości. Drewno jest materiałem mało wytrzymałym i bardzo podatnym na wpływy z zewnątrz, takie jak np. wilgoć w powietrzu. Z tą mamy z pewnością do czynienia w pomieszczeniach kuchennych. Poza tym drewno niejednokrotnie jest obiektem zainteresowania różnych insektów, które potrafią zniszczyć estetykę przedmiotu.

Z mody wychodzą już powoli wielkie, zwaliste, rzeźbione w drewnie żyrandole. Sprawiają one często problemy jeśli chodzi o konserwację, a do tego są miejscem, gdzie zbierają się kurz oraz unoszące się w powietrzu odpadki. Na lampach tworzonych ze sztucznych materiałów raczej się one nie osadzają, a jeśli już- łatwo usunąć je wilgotną ściereczką. Oprócz drewna czy plastiku lampy często wykonywane są również ze szkła.

Oświetlenie łazienki

Kwestię oświetlenia w pomieszczeniach mieszkalnych mamy już z grubszą omówioną, co jednak z oświetleniem toalety czy łazienki ?

Tutaj najlepiej sprawdzają się tzw. kinkiety czyli niewielkie lampy, które przymocowuje się do ścian. Pochodzą one od starodawnych świeczników, które szczególnie popularne były w okresie średniowiecza. Były w każdym niemal domu i były wielokrotnie świadkiem bardzo ważnych dla człowieka odkryć z różnych dziedzin życia.

Tego rodzaju oświetlenie daje niewielki promień światła, która akurat nadaje się do niedużych pomieszczeń takich jak toaleta czy łazienka.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz