Konsolidacja zadłużenia sposobem na rozwiązanie problemów

Konsolidacja zadłużenia sposobem na rozwiązanie problemów

Rata za pralkę i telewizor, kredyt samochodowy, pożyczka gotówkowa – współczesne życie w znacznej części opiera się na pożyczkach i kredytach. Wiele osób zaciąga kolejne zobowiązania, realizując w ten sposób podstawowe potrzeby bytowe.


Często okazuje się jednak, że łączna wysokość rat przekracza możliwości finansowe danej osoby, a to oznacza mniej lub bardziej poważne problemy. Osoby, które chcą uniknąć nieprzyjemnych procesów windykacyjnych oraz egzekucji komorniczej, decydują się na kredyt konsolidacyjny, czyli pożyczkę przeznaczoną na spłatę dotychczasowych zadłużeń.

Jedna rata zamiast kilku

Kredyt konsolidacyjny to także zobowiązanie finansowe, kredytobiorca ma obowiązek regularnej spłaty rat kredytowych, warto jednak podkreślić, że jest to spłata wyłącznie jednej raty, a nie kilku.

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy o charakterze pożyczkowym, stworzony z myślą o osobach, które borykają się z problemami finansowymi, stanowiącymi efekt zaciągniętych wcześniej zobowiązań finansowych.

Warto jednak pamiętać, że o konsolidację można ubiegać się wyłącznie przed podjęciem przez instytucje finansowe działań windykacyjnych.

Wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że spłata wszystkich zobowiązań finansowych może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W tej sytuacji, zamiast czekać, aż do drzwi zapuka komornik, warto złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny, z przeznaczeniem na spłatę wcześniejszych zobowiązań finansowych.
Formalności związane z uzyskaniem przedmiotowego produktu finansowego są takie same, jak w przypadku kredytów gotówkowych – kredytobiorca ma obowiązek wykazania zdolności kredytowej, czyli udokumentowania dochodów, które pozwolą na bezproblemową spłatę zadłużenia.

Decyzja

Pozytywna decyzja kredytowa jest równoznaczna z uzyskaniem kredytu, należy jednak pamiętać, że kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy do ręki – w pierwszej kolejności spłacane są wcześniejsze zobowiązania finansowe, natomiast kredytobiorca otrzymuje wyłącznie pozostałą część.

Kredyt konsolidacyjny oznacza uwolnienie się od dotychczasowych zobowiązań, nie mniej jednak kredytobiorca zobligowany jest do regularnej spłaty raty kredytowej.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz