Korozja niestraszna, gdy użyjesz odpowiedniego zabezpieczenia

Nic tak nie upiększa ogrodu lub przydomowego patio jak piękne meble wykonane w technologii metaloplastyki. Równie miłe wrażenie robią też wszelkie metalowe elementy wykończeniowe, takie jak chociażby ażurowe pergole, balustrady, donice, lampy czy też coraz popularniejsze metalowe rzeźby. Wykonane z metalu przedmioty stojące na zewnątrz narażone są na jednak na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, w tym różnego rodzaju opadów i ujemnych temperatur. Taka atmosfera sprzyja stopniowemu niszczeniu metalu poprzez pojawiające się i z czasem rozszerzające się ogniska korozji. Bez odpowiedniego zabezpieczenia metalowe elementy stają się brzydkie, a w dłuższej perspektywie bezpowrotnie tracą swoje wartości estetyczne, a z czasem również i użytkowe.

Rozwiązaniem tego problemu są odpowiednio dobrane farby do metalu. Już najprostsze coroczne malowanie elementów metalowych przy użyciu farb olejnych lub ftalowych może służyć jako antykorozja. Nie jest to jednak rozwiązanie profesjonalne i w pełni zabezpieczające pokrywane powierzchnie. Dla uzyskania najlepszej jakości powłoki, a co za tym idzie pełnej ochrony powierzchni należy zastosować farby stosowane jako zabezpieczenia antykorozyjne stali. Farby tego typu są nieco droższe od farb olejnych i ftalowych, jednakże wraz ze wzrostem ceny diametralnie zwiększa się ich jakość, a co za tym idzie właściwości ochronne. Ponadto zabezpieczenie antykorozyjne wykonane przy użyciu takiej farby rozwiąże ten problem na kilka lat, czyli ostatecznie jest znacznie tańsze niż coroczne malowanie innymi farbami.

Oczywiście sama farba to jeszcze nie wszystko. Aby zabezpieczenie antykorozyjne było pełne należy najpierw przygotować w odpowiedni sposób malowaną powierzchnię, a samo malowanie wykonać w odpowiedni sposób. Po pierwsze należy powierzchnie oczyścić, a w szczególności usunąć luźną korozję (najlepiej przy użyciu szczotki-drucianki). Oczyszczona od rdzy i zanieczyszczeń powierzchnia powinna zostać dokładnie pomalowana, a po jej wyschnięciu należy wykonać co najmniej jeszcze jedną warstwę malowania, a najlepiej dwie.

Zastosowanie się do tych zasad pozwoli na cieszenie się pięknie wyglądającymi metalowymi przedmiotami przez kilka następnych lat.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz