Koszty wynajmu powierzchni biurowych

wynajem powierzchni biurowychJednym z objawów charakterystycznych dla kryzysu gospodarczego jest obniżka cen wynajmu powierzchni biurowych, także w największych miastach. Nakłada się na to kilka zasadniczych czynników, po pierwsze jest to kwestia tego, że w przypadku lokali biurowych firmy starają się ograniczyć swoje koszy związane z wynajmem, co skutkować może przenosinami biura w inne miejsce gdzie wynajem powierzchni biurowych jest odpowiednio tańszy, czy też po prostu redukcję ilości wynajmowanej powierzchni biurowej.

W obu przypadkach jest to dla developerów niekorzystne bowiem zmniejszają się ich przychody, tak więc poprzez obniżkę cen starają się oni po prostu pozyskiwać nowych najemców. Innym powodem może być ograniczenie działalności firmy na danym obszarze jak również bankructwo niektórych firm czy wreszcie zahamowanie wzrostu gospodarczego co także oznacza niestety ale zmniejszenie zapotrzebowania na ilość wynajmowanych powierzchni biurowych. Spadek cen wynajmu może być dla niektórych firm jednakże szansą na to, aby stosunkowo tanio wynająć odpowiednie dla siebie powierzchnie biurowe, które spełniać będą ich wszystkie wymagania dotyczące określonego standardu biura, oraz dodatkowych powierzchni w tym parkingów czy powierzchni magazynowych.

Z punktu widzenia najemców obecna sytuacja może być więc korzystna, zmniejszają się także koszty budowy własnych biurowców co jest spowodowane między innymi spadkami cen nieruchomości, także lokali użytkowych, nie tylko mieszkalnych, toteż część firm właśnie w tym okresie decyduje się na inwestycje. Własny biurowiec oznacza nie tylko możliwość swobodnego dostosowywania go do wymogów firmy, ale także i zmniejszenie kosztów wynajmu oraz oczywiście zdecydowanie większy prestiż w oczach klientów czy też partnerów biznesowych, co także jest bardzo ważne i zarazem trudno przeliczalne na wymierne korzyści finansowe, które za tym stoją. Bardzo ważny jest także oczywiście położenie takiego biurowca od czego w znacznym stopniu zależeć może prestiż związany z jego wynajem.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz