Kredyty gotówkowe. Na co zwrócić uwagę

Kredyty gotówkowe. Na co zwrócić uwagę

Kredyt gotówkowy to jedno z najpopularniejszych narzędzi finansowych, jakie oferują nam banki. Przypomnijmy, na co zwrócić uwagę, zanim podpiszemy z bankiem umowę kredytową.

Pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się, jakie są warunki wzięcia kredytu w banku, w którym posiadamy już rachunek. Może się bowiem okazać, że bank, który nas „zna” jest w stanie zaoferować nam znacznie lepsze oprocentowanie i ogólne warunki kredytu niż inne placówki, w których jesteśmy tak zwanym klientem z zewnątrz. Nie powinniśmy spodziewać się dużej różnicy, ale jeśli uda nam się wynegocjować zniżkę oprocentowania o na przykład dwa procent to w skali roku przy kredycie na kwotę dwudziestu czy trzydziestu tysięcy oszczędzamy ponad tysiąc złotych.

Przed wypełnieniem wniosku o kredyt gotówkowy musimy się zastanowić, jaka dokładnie kwota nas interesuje

Powinniśmy dość skrupulatnie i starannie określić nasze potrzeby, gdyż każdy dodatkowy tysiąc oznacza konieczność spłaty kolejnych odsetek. Musimy mieć pewność czy miesięczna rata jest w naszym zasięgu finansowym i czy wysoki kredyt nie będzie na dłuższą metę kulą u nogi. Najniższa kwota kredyt to pięćset złotych, zaś maksymalnie możemy podjąć aż sto tysięcy złotych. W tym wypadku wszystko zależy od tego, jakimi zarobkami możemy wykazać się przed bankiem. Przed podjęciem zobowiązania powinniśmy też dokładnie dopytać o dodatkowe koszty kredytu gotówkowego. W ramach spłaty musimy się bowiem liczyć z prowizją oraz obowiązkowym ubezpieczeniem. Prowizja może zostać odliczona od kwoty kredytu, jaki zostanie nam przelany na konto lub wliczona w kredytowaną kwotę.

Okazja

Warto też dowiedzieć się, czy bank, w którym chcemy wziąć kredyt, nie planuje lub nie prowadzi jakiejś promocji, która pozwoli nam na ograniczenie kosztów związanych z zobowiązaniem. Zapytajmy też, czy na wzięcie kredytu potrzebujemy zgody współmałżonka. Niektóre banki dopuszczają takie rozwiązanie i kredyt spłaca wtedy tylko ta osoba, która fizycznie o niego wnioskowała. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zaprzestaniemy spłaty kredytu, to należność zostanie wyegzekwowania z naszych dóbr osobistych, a więc i tak odbije się na najbliższej nam rodzinie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz