Malowanie metalowych powierzchni

Malowanie metalowych powierzchni jest o tyle skomplikowanym procederem, że oprócz wrażenia estetycznego musimy też zadbać, aby na malowanym metalu nie pojawiły się zbyt szybko plamy rdzy.

Korozja to wirus, który atakuje każdą niezabezpieczoną powierzchnię metalową

Jest ona skutkiem reakcji chemicznych i prowadzi do zniszczenia metalu. Narażone na korozje są przede wszystkim metalowe ogrodzenia i bramy, które często są „traktowane” substancjami odśnieżającymi czy chemicznymi znajdującymi się na jezdni, ale też stalowe elementy konstrukcji domu lub meble ogrodowe. Aby zapobiec ich niszczeniu, potrzebny nam będzie podkład do metalu. Środki tego typu mają bowiem działanie antykorozyjne, a dzięki temu, że nie przepuszczają wilgoci, są w stanie zapewnić farbom nie tylko estetycznie wspaniały wygląd, ale też doskonałą przyczepność.

Kwestią kluczową jest jednak to, jaka farba podkładowa zostanie przez nas wybrana do danej powierzchni metalowej

W zależności bowiem od tego, co chcemy malować, będziemy zmuszeni dobrać odpowiedni rodzaj farby. Sam ich dobór warto skonsultować w sklepie ze sprzedawcą, który udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji, co do zastosowania danej farby. Możemy też zadać odpowiednie pytanie producentowi danej farby.

Sama farba powinna jednak mieć kilka właściwości, które są kluczowe przy malowaniu powierzchni metalowych. Preparat musi mieć właściwości antykorozyjne, być odporny na okresowy kontakt z wodą, a także na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Doskonale jest, kiedy farba posiada dobrą przyczepnością do podłoża i zapewnia odpowiednią ochronę powierzchni przy dużych wahaniach temperatur.

Ważne jest też przygotowanie powierzchni do malowania. Jeśli zaniedbamy ten etap, może się okazać, że nawet najlepsza farba, która zostanie dobrze dobrana, nie spełni naszych oczekiwań z nią związanych. Powierzchnia powinna zostać przede wszystkim oczyszczona ze starej farby, a także rdzy. Musi też zostać umyta, zwłaszcza jeśli była zatłuszczona. Następnie całą powierzchnię należy przetrzeć papierem ściernym. Umyć ją i dopiero kiedy wyschnie, przystąpić do malowania.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz