Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wejściowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wejściowe?

Kupując drzwi wejściowe, najczęściej zwracamy uwagę na ich wygląd i cenę. Estetyka wybranych przez nas drzwi nie jest jednak najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować. Drzwi wejściowe powinny być bezpieczne, wygodne, dostosowane do stylu domu.

Bezpieczeństwo

Drzwi wejściowe powinny nas chronić nie tylko przed zimnem i hałasem, ale także przed złodziejami. Taką ochroną mogą nam zapewnić drzwi wzmocnione lub antywłamaniowe. W obu rodzajach tych drzwi ościeżnica ma metalową, mocną konstrukcję. Ich skrzydła także są wzmocnione. Najczęściej do wzmocnienia skrzydeł używana jest blacha stalowa. Do tego w drzwiach antywłamaniowych stosuje się antywyważeniowe bolce, specjalne zamki i wzmocnione, stalowe zawiasy. Wykańcza się je na różne sposoby.

Przeszklenia

Bardzo chętnie wybierane są ostatnio drzwi wejściowe z przeszkleniami. Dodają one drzwiom delikatności, takie drzwi wydają się znacznie lżejsze niż są w rzeczywistości. Dzięki nim możemy doświetlić hol albo wiatrołap. Do wyboru są drzwi z przeszkleniami wykonanymi z szkła witrażowego, ornamentowego oraz gładkiego. Szkło może być bezbarwne lub kolorowe. Wielkość i kształty przeszkleń stosowanych w drzwiach wejściowych jest bardzo różna. Inne rozwiązanie to drzwi z doświetlami. To dodatkowe przeszklenia umieszczone nad drzwiami lub po bokach skrzydeł drzwi. Doświetla boczne mogą znajdować się tylko po jednej lub po obu stronach drzwi.

Lewe czy prawe?

Drzwi powinny być wygodne. Powinny więc mieć klamkę umieszczoną na właściwej wysokości, nie za ciężkie skrzydło i zawiasy, które lekko pracują. Ale też powinny właściwie się otwierać. Zaleca się, aby drzwi wejściowe otwierały się na zewnątrz. Ale kierunek otwierania ich skrzydeł może być różny. Do wyboru mamy tak zwane drzwi „prawe” i „lewe”. W tych pierwszych zawiasy umieszczone są po stronie prawej. Drzwi będą się otwierać w lewo. Zawiasy w drzwiach lewych montuje się po stronie lewej, a ich skrzydła otwierają się w prawą stronę. Wybór zależy tylko od nas. Szerokość drzwi wejściowych nie powinna być mniejsza niż 90 centymetrów.

Drzwi wejściowe mogą być proste, jednoskrzydłowe. Mogą też być dwuskrzydłowe i zdobione. Ich kształt powinniśmy dopasować do stylu domu, ale także do koloru i innych elementów elewacji. Są wizytówką naszego domu. Powinny więc tworzyć spójną kompozycję z bryłą domu. Szeroki wybór drzwi wejściowych znajdziemy na stronie: http://www.doksadrzwi.pl/drzwi-wejsciowe-do-domu.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz