Na jaki domek letniskowy się zdecydować?

Na działce rekreacyjnej, w pięknych okolicznościach przyrody, czy to na wsi, nad jeziorem, w górach czy nad morzem, można wypoczywać z dala od zgiełku wielkiego miasta. Będzie to wygodniejsze, jeśli na takiej działce znajdzie się domek letniskowy. Do wyboru jest przy tym wiele rodzajów domków tego rodzaju. Na jaki warto się zdecydować?

Rodzaje domków letniskowych

Domki letniskowe to wspólne określenie dla obiektów budowlanych, które zwykle nie są trwale związane z gruntem i służą do wypoczynku i rekreacji. Można wybierać spośród wielu różnego rodzaju domków o takim charakterze. Są to domki letniskowe drewniane, na kołach, a także domki holenderskie i przyczepy kempingowe, które równie dobrze spełnią oczekiwania letników.

Pomysłów na domek letniskowy jest więc bardzo dużo, a wybór powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami i oczekiwaniami inwestora. Jedni marzą o tym, aby na działce mieć w pełni wyposażony dom, a innym wystarczy w zupełności prosty domek z drewna, gdzie będą mogli się przespać w czasie pobytu na działce za miastem.

Domek mobilny czy stacjonarny?

Inna klasyfikacja domków letniskowych dzieli je na domki mobilne i stacjonarne. Domki letniskowe mobilne obejmują między innymi przyczepy campingowe zaadaptowane do zamieszkania, które można przestawić w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. W podobny sposób wyglądają domki holenderskie, które mają konstrukcje wsparte na metalowym stelażu wyposażonym w koła do transportu. To także domki drewniane, ale z wbudowanymi kołami, które można wyposażyć w dodatkowe instalacje, armaturę, a nawet grzejniki elektryczne. Często przyjeżdżają gotowe na działkę klienta, dlatego ich pozyskanie nie zajmuje dużo czasu.

Znacznie więcej będzie trzeba przeznaczyć go na inwestycję w domek stacjonarny. Zwykle też będzie on droższy od domków letniskowych mobilnych. Domki letniskowe stacjonarne mogą być większe, a co za tym idzie – wygodniejsze, choć trudniejsze w utrzymaniu. Problemem będzie odpowiednie przygotowanie gruntu na działce do ich usadowienia. Domek stacjonarny trzeba zabezpieczyć na czas nieobecności właścicieli przed zalaniem czy włamaniem. Za to może on mieć przytulne wnętrze i być drugim domem dla właściciela.

Wybór domków letniskowych jest bardzo szeroki, warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim wybierzemy odpowiedni domek na swoją działkę rekreacyjną.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz