Najpoważniejsze błędy na budowie domu

Budowa domu jednorodzinnego to wyzwanie dla każdego inwestora. Większość z nich dotychczas nie miała styczności z prawem budowlanym czy zasadami budownictwa.

Jakich błędów lepiej nie popełniać na budowie, aby dom mógł stać się bezpieczną ostoją, a nie tykającą bombą? Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert. Niewłaściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Fundament jest najbardziej narażony na działanie wilgoci występującej w gruncie. Do zabezpieczenia go wykorzystujemy hydroizolację poziomą oraz pionową. Pionowa chroni przed działaniem wilgoci z gruntu, natomiast pozioma zabezpiecza ściany parteru przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Hydroizolacja jest niewidocznym elementem zabezpieczenia, jednak jej brak lub niewłaściwe wykonanie spowoduje nasiąkanie fundamentu i ścian.

W trakcie wykonywania fundamentów należy zadbać o zachowanie ciągłości zbrojenia.

Narożniki są najbardziej narażone na deformacje przy niewłaściwie wykonanym zbrojeniu. Nie należy zapominać, że równie istotne są ławy wzajemnie prostopadłe. W tym przypadku także odgrywa wielką rolę i nie należy o nich zapominać. Mocny szalunek podczas wylewania betonu to priorytet. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że deformacje i odkształcenia w przyszłości mogą zaważyć na żywotności całego budynku. Podczas wylewania betonu nie jest już możliwe poprawienie szalunku, gdyż nacisk betonu jest zbyt duży. Ponadto może się okazać, że jeden wadliwy element stworzy efekt domina i reszta szalunków może się zniekształcić.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz