Napoje i posiłki

Napoje i posiłkiJeśli nasza praca naraża nasz organizm na utratę znacznej ilości energii, duży wysiłek fizyczny bądź na przebywanie w niskiej jak i wysokiej temperaturze, kodeks pracy przewiduje dla nas pewne udogodnienia. Są nimi posiłki profilaktyczne jak i napoje.

Komu dokładnie przysługują?

Dostęp do wody zdatnej do picia powinien przysługiwać każdemu pracownikowi, bez względu na warunki atmosferyczne czy porę roku – pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia nam tego dostępu przez cały rok. Na posiłki z kolei mogą liczyć osoby, których praca naraża na utratę dużej liczby kalorii z rzędu 2000. Jeśli przebywamy w temperaturze poniżej 10 stopni, bądź powyżej 25, również przysługują nam posiłki. Dodatkowo możemy liczyć na napoje, które powinny zawierać ważne sole mineralne jak i witaminy. Posiłki z kolei powinny zawierać dobrze zbilansowane białka, tłuszcze jak i węglowodany, w zależności od naszej płci, jak i wieku.

Bezpłatne posiłki

Pracodawca ma obowiązek zadbać o posiłki dla pracowników, a jeśli nie ma możliwości – musi zapewnić pracownikom dostęp do punktu gastronomicznego, bądź przygotować jedzenie jak i napoje sam. Są to całkowicie bezpłatne usługi, za które nie może wymagać od pracowników dopłaty. Samych posiłków z kolei nie może zamienić na odpłatę pieniężną. Takie przepisy zawiera kodeks pracy, który jasno określa prawa i obowiązki, jakie przysługują obu stronom umowy. Tak więc osoby, które w pracy narażone są na wysiłek fizyczny, który kosztuje ich organizm utratę znacznej ilości kalorii, bądź osoby przebywające w niebezpiecznych da organizmu temperaturach, muszą od pracodawcy otrzymywać odpowiednie pożywienie jak i napoje. Na wahania temperatur nasz organizm jest zarażony szczególnie w okresie zimy jak i lata. To właśnie wtedy dochodzi do największej ilości przeziębień czy wyziębień, przed czym pracodawca powinien nas uchronić za pomocą zimnych, bądź gorących napoi. Wszelkie prace wykonywane pod ziemią, związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych bądź te odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach muszą skłonić pracodawców do zapewnienia nam posiłków.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz