O chorobach mięśni

O chorobach mięśniMięśnie nie tylko wprawiają w ruch poszczególne partie naszego ciała, ale także osłaniają szkielet. Ich funkcjonowanie mogą zaburzać pewne choroby.

Naciągnięte mięśnie

Do najmniej poważnych uszkodzeń należy naciągnięcie lub zerwanie mięśnia. Tego typu uszkodzenia stosunkowo rzadko występują u ludzi młodych oraz u tych osób, które regularnie ćwiczą. Naciągnąć możemy sobie niemal każdy mięsień. Gwałtowny ruch głową może spowodować naciągnięcie mięśni szyi. W czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów najczęściej naciągamy mięśnie brzucha i dolnej części pleców.

Dystrofia mięśniowa

To już bardzo poważne schorzenia, które powodują osłabienie mięśni. Jedną z takich chorób jest myastenia gravis. Przyczyny dystrofii mięśniowych nie są znane. Wiele z nich ma charakter dziedziczny, a myastenia gravis jest chorobą autoimmunologiczną. Z nieznanych przyczyn organizm produkuje przeciwciała, które atakują własny organizm, w tym przypadku zakończenia nerwowe. W efekcie mięśnie nie mogą się kurczyć. Jedną z form dystrofii mięśniowej jest dystrofia mięśni twarzowo-łopatkowo-ramiennych. Atakuje ona najczęściej mięśnie górnej części ramienia, twarzy i łopatki. Najpoważniejszą formą dystrofii jest dystrofia Duchenne´a. W początkowym stadium choroba atakuje mięśnie nóg, z czasem obejmuje także mięśnie ramion, pleców i szyi. Może objąć także mięsień sercowy. Na dystrofię Duchenne´a najczęściej chorują chłopcy. Występuje bardzo rzadko. Wykrywana jest do siódmego roku życia. W miarę postępu choroby pojawiają się coraz większe trudności z oddychaniem, jeśli do tego choroba zaatakuje serce prowadzi do przedwczesnej śmierci. Jeszcze inna forma dystrofii to dystrofia Beckera. Jej objawy przypominają dystrofię Duchenne´a. Występuje tylko u chłopców. Zanik mięśnie przebiega wolniej. Jak do tej pory nie udało się wynaleźć lekarstwa, które skutecznie powstrzymałoby rozwój dystrofii mięśniowych. Prowadzone są jednak badania (na razie na etapie testów na zwierzętach) nad terpaą genową oraz nad wykorzystaniem w terapii komórek macierzystych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz