O chorobach psychicznych

O chorobach psychicznychZa choroby psychiczne uznaje się zaburzenia w funkcjonowaniu umysłu, które zaburzają zdolność do racjonalnego myślenia. Przyczyn wielu chorób psychicznych nie udało się do końca poznać z uwagi na to, iż mózg i umysł są niezwykle skomplikowane.

Fobie

Mianem fobii określa się nieracjonalny, wywołujący gwałtowny niepokój lęk przed konkretnym przedmiotem czy sytuacją. Fobie, na przykład klaustrofobia (lęk przed zamkniętą przestrzenią), ograniczają w znaczny sposób normalne funkcjonowanie.

Nerwice natręctw

Uniemożliwia odpowiednią koncentrację. Są zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. W przypadku obsesji do świadomości ogarniętego nią człowieka przenikają idee lub myśli, które nie znikają i są powodem złego samopoczucia oraz lęku. Z kolei kompulsja to natrętna czynność, która tłumi lek. Osoby cierpiące na kompulsję ciągle powtarzają jedną czynność (na przykład nieustannie myją ręce), mimo że nie ma ona sensu lub jest niepotrzebna. W przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dobre efekty przynosi psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Często stosuje się także leczenie farmakologiczne.

Depresje

Są jednymi z najbardziej groźnych zaburzeń nerwowych. Chorobliwe przygnębienie, zahamowanie czynności psychicznych to najbardziej typowe objawy depresji. Smutek, letarg, apatia, trudności z zasypianiem mogą pojawić się po wyczerpującej chorobie lub wstrząsającym przeżyciu. Depresja może mieć bardzo ostry przebieg, nierzadko w takim stanie pacjenci podejmują próby samobójcze. Chorobę można przezwyciężyć zażywając leki i korzystając ze wsparcia psychologa.

Psychoza

Powoduje, że osoba chora traci kontakt z rzeczywistością, nie uświadamia sobie, że jej zachowania nie są normalne, że potrzebuje pomocy lekarza i to natychmiast. Psychoza wymaga leczenia farmakologicznego. Jest ono często wspierane psychoterapią.

Coraz częściej za choroby psychiczne uznaje się także alkoholizm i uzależnienie od narkotyków. Leczenie chorób psychicznych jest trudne, trudno jest także ustalić ich przyczyny i charakter.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz