O czym warto pamiętać wybierając lampę na schody?

Pamiętaj, by źródło światła było dobrze osłonięte lub skierowane na sufit, dzięki temu unikniesz efektu rażenia w oczy na poszczególnych poziomach schodów, dodatkowo takie światło dobrze rozprasza się po pomieszczeniu, więc schody będą oświetlone równomiernie.

Oświetlenie punktowe, są to małe punkty świetle wpuszczane w ścianę lub w stopnie schodów, takie jak lampa Terra. To nowoczesne, bardzo funkcjonalne rozwiązanie, tutaj jednak również należy pamiętać o pewnych zasadach. Po pierwsze, jeśli schody są otwarte, światło w ścianie, którego promień pada na wprost może razić w oczy osoby przechodzące obok schodów, więc takie rozwiązanie lepiej wybierać na schody zamknięte, innym rozwiązaniem jest też skierowanie światła do góry, to stworzy efektowne snopy światła na schodach. Jeśli chodzi o światło wbudowane w stopnie schodów, należy pamiętać o tym, że lampki będą stale narażone na deptanie po nich tutaj trzeba więc zwrócić uwagę na stopień ochrony lampek na wstrząsy.

Światło liniowe, czyli najnowsze rozwiązanie w oświetlaniu schodów.

Mowa tu głównie o ledowych listwach zamontowanych pod stopniami, wzdłuż schodów, czy nawet w poręczy schodów. Ledy montowane w schodach najlepiej sprawdzą się skierowane do wewnętrznej części stopnia (zamontowane na jego krańcu), dzięki temu światło nie razi bezpośrednio w oczy, a odbite od stopnia dobrze rozprasza się. Dwa ostatnie rodzaje oświetlenia schodów sprawdzają się przede wszystkim, jako oświetlenie nocne, czyli delikatne, dodatkowe oświetlenie, z którego korzystamy, kiedy dom spowity jest już ciemnością. Takie delikatne światło pomaga dotrzeć w nocy do łazienki lub do kuchni. Jego funkcjonalność podnosi się jeszcze bardziej, jeśli włączane jest nie tradycyjnym włącznikiem, a za pomocą czujnika ruchu lub czujnika zmierzchu (światło uruchamia się tylko, jeśli w pomieszczeniu jest ciemno). Można też połączyć oba te czujniki i światło na schodach będzie uruchamiało się po wyczuciu ruchu, ale tylko w nocy. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli w domu są dzieci, które nie zawsze sięgają do włącznika.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz