O funduszach inwestycyjnych w paru szczegółach

O funduszach inwestycyjnych w paru szczegółach Fundusze inwestycyjne to temat, który już od jakiegoś czasu stał się dość popularny. Nic w tym dziwnego, bo sporo osób decyduje się na takie rozwiązania. To taki znak naszych czasów. Warto więc nieco zgłębić zagadnienie, żeby przynajmniej zyskać jakąś podstawową wiedzę na ten temat. Kto wie, może sami kiedyś zdecydujemy się na uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych. Nigdy przecież nie można niczego wykluczać, ani też zarzekać się, że tak będzie na pewno. Życie jest przecież nieprzewidywalne i ciągle jesteśmy zaskakiwani przez jakieś okoliczności. Czasami wydaje się, że najlepszy scenarzysta nie byłby w tanie stworzyć takiego scenariusza, jakie nakreśli właśnie życie.

Wróćmy zatem do głównego tematu niniejszego artykułu, gdyż miało być o funduszach inwestycyjnych.

Na początku wyjaśnijmy, czym w ogóle są fundusze inwestycyjne. To forma wspólnego inwestowania, która polega na zbiorowym lokowaniu pieniędzy, czyli wpłacaniu ich przez uczestników funduszu, którymi mogą być osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz podmioty nieposiadające osobowości prawnej.

Z funduszami inwestycyjnymi związane jest towarzystwo funduszy inwestycyjnych. To nic innego jak tylko organ funduszu inwestycyjnego, który ma za zadanie zarządzać nim i reprezentować go Nawiasem mówiąc skrótu TFI mogą używać tylko i wyłącznie te podmioty, które działają na podstawie stosownej ustawy.

A kto w takim razie może uzyskać status TFI? To też oczywiście jest uwarunkowane odpowiednimi przepisami, a te jasno mówią, że może to być tylko spółka akcyjna z siedzibą na terytorium Polski i która uzyskała przy tym zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych może tworzyć fundusze oraz nimi zarządzać, reprezentować je w relacjach z osobami trzecimi. Poza tym jest również zobowiązane do zatrudnienia doradców finansowych oraz do wykonywania innych jeszcze czynności.

Gdyby ktoś był bliżej zainteresowany tego rodzaju kwestiami, powinien po prostu zwrócić się do profesjonalistów, którzy funduszami inwestycyjnymi zajmują się na co dzień.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz