O infekcjach intymnych

O infekcjach intymnychPasożytami, grzybami, bakteriami można zarazić się nie tylko podczas seksu z przygodnym partnerem bez zabezpieczenia. Przyczyną zakażenia może być także skorzystanie z publicznej toalety, kąpiel w hotelowym basenie lub pod prysznicem.

Grzybica

Można się nią zarazić nie tylko korzystając z łazienki poza domem czy od partnera. Drożdżaki żyją także na skórze i w jelicie, może więc dojść także do samozarażenia, jeżeli miejsca intymne będziemy wycierać tym samym ręcznikiem co całe ciało. Stwarzamy także przyjazne drożdżakom środowisko zmniejszając kwasowość pochwy poprzez używanie do higieny intymnej mydła. Objawem zakażenia są gęste, białe lub lekko żółte upławy o ziarnistej konsystencji, swędzenie i ból okolic intymnych. Nasilone objawy grzybicy wymagają zażywania silnych środków przeciwgrzybiczych, które dostępne są na receptę. Wspomagająco warto sięgnąć po globulki z kwasem mlekowym.

Rzęsistek pochwowy

Żyje w drogach moczowo-płciowych, może przetrwać także poza ludzkim organizmem. Można się nim zarazić nie tylko podczas kąpieli w basenie. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się także na brzegu basenu, wystarczy usiąść na jego brzegu, aby doszło do zakażenia. Objawem zakażenia także są upławy. Mogą być naprzemiennie słabe i obfite. Mają szarą lub żółtozieloną barwę i nieprzyjemny zapach. Pojawiają się także plamienia między miesiączkami, ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Skutecznym lekarstwem na rzęsistkowicę jest antybiotyk.

Waginoza bakteryjna

Bakteryjne zakażenie pochwy wywołują szczepy bakterii beztlenowych, które naturalnie są obecne w pochwie. Zachorowaniu sprzyja spadek odporności, antybiotykoterapia, zmiany hormonalne. Leczenie polega na zażywaniu antybiotyków zawierających metronidazol. Czasem zamiast antybiotyków doustnych pacjentki otrzymują receptę na globulki dopochwowe również zawierające ten sam antybiotyk.

Infekcjom intymnym można zapobiegać. Charakterystycznym objawem infekcji intymnych są upławy i świąd okolic intymnych. Występują one przy każdym typie intymnych infekcji.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz