O zapaleniu przydatków

O zapaleniu przydatków
Stan zapalny jajników, jajowodów i macicy to jedno z najczęściej dokuczających kobietom infekcji intymnych. Wiele kobiet czeka, aż choroba ustąpi sama lub leczy się ziołami. Przypadłości tej nie należy jednak lekceważyć, konsekwencje mogą być bowiem bardzo poważne.

Objawy

Najbardziej charakterystyczny objaw to ból w dolnej części brzucha. Może on promieniować do pachwiny i uda albo kręgosłupa. Schorzeniu często towarzyszy także podwyższona temperatura. Infekcję wywołują beztlenowe bakterie E.coli.

Leczenie

W zapaleniu przydatków konieczna jest antybiotykoterapia. Ginekolodzy przepisują dodatkowo również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Terapię mogą wspomóc naturalne kuracje: leżenie pod kołdrą i ciepłe okłady, nasiadówki. Nie zastąpią one jednak leczenia farmakologicznego. W czasie choroby (objawy ustępują po 7-10 dniach) należy pozostać w domu leżąc w łóżku. Trzeba także dużo pić i stosować lekkostrawną dietę. Do czasu całkowitego wyzdrowienia należy także powstrzymać się od współżycia. W przypadku kobiet, które mają założoną wkładkę wewnętrzmaciczną, lekarze sugerują, aby ją usunąć.

Powikłania

Jeżeli zapalenie przydatków zostanie wcześnie rozpoznane i będzie prawidłowo leczone, nie pozostawi po sobie śladu. Jeśli jednak zostanie zlekceważone, jeśli kuracja zostanie przerwana wcześniej (antybiotyk koniecznie należy zażywać przez zalecony przez lekarza czas) może być przyczyną poważnych komplikacji. Pozostałością po infekcji może być niedrożność jajowodowa, która z kolei utrudnia lub uniemożliwia zajście w ciążę. Może powstać również ropień. Jeżeli nie zostanie on poddany leczeniu, może dojść do jego perforacji. Skutkiem pękniętego ropienia jest zapalenie otrzewnej. Jeżeli bakterie przedostaną się do krwi – może dojść do rozwoju sepsy. Czasem powikłania są na tyle poważne, że konieczne jest usunięcie jajnika lub jajowodu.

Zlekceważone lub niedoleczone zapalenie przydatków może mieć poważne konsekwencje. Choroba ta „sama nie przejdzie”. Nie da się też jej wyleczyć babcinymi sposobami.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz