Ochrona drewna we wnętrzach

Drewno jest materiałem, który niespecjalnie lubi silne słońce i wilgoć, czyli warunki charakterystyczne dla elementów drewnianych znajdujących na dworze. Nie oznacza to rzecz jasna, że jeśli tylko wstawimy elementy drewniane do domu, będzie można zupełnie zapomnieć o jakiejkolwiek konserwacji drewnianych materiałów czy o ich odświeżaniu od czasu do czasu. Malowanie drewna wewnątrz nie jest jakimś wielkim wyzwaniem, ale trzeba wiedzieć, jak się do tego odpowiednio zabrać i z czego skorzystać.

Bejce do przywrócenia dawnego blasku

Jeśli jakiś stary mebel lub element dekoracyjny wykonany z drewna nie wygląda już najlepiej, chociaż nie jest w żaden specjalny mechaniczny sposób uszkodzony, warto jest sięgnąć po bejcę. Bejca to specjalna mieszanka olejów i rozpuszczalników, które wnikają do drewna i impregnują je przed działaniem najzwyklejszych czynników otoczenia, czyli bakterii, promieniowania ultrafioletowego, wilgoci z powietrza, brudu czy po prostu naszego dotyku.

Malowanie drewna wewnątrz za pomocą bejcy trzeba wykonywać ostrożnie, ponieważ plamy po tej substancji mogą być zupełnie nie do usunięcia. Najlepiej jest przygotować sobie jakiś obszar roboczy, w którym nie będzie to problem. Elementy drewniane muszą być też dokładnie wyczyszczone i oszlifowane ze starych elementów ochronnych. Samą bejce nanosi się potem na przedmiot za pomocą pędzla, szmatki lub jakiejś gąbki tak, by mogła właściwie wniknąć w powierzchnię drewna.

Lakierobejca

Bejcę wykorzystamy, kiedy będziemy chcieli po prostu poprawić wygląd drewnianego przedmiotu. Lakierobejca to połączenie bejcy z lakierem. Pozwala ona na uzyskanie podobnego elementu do bejcy, ale dodatkowo jeszcze sprawia, że element drewniany pokryty jest warstwą zabezpieczającego go lakieru. Co istotne, malowanie drewna wewnątrz za pomocą lakierobejcy nie oznacza koniecznie, że uzyskamy efekt wysokiego połysku. Wiele produktów tego typu zapewni nam wykończenie matowe, jakie często bywa dużo bardziej pożądane zwłaszcza w przypadku elementów zabytkowych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz