Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonuSalon jest jednym z tych miejsc w naszym domu, w którym zwykle spędzamy najwięcej wolnego czasu. Jest też częścią jak najbardziej reprezentatywną. Jeśli mamy gości, to decydujemy się na ich przyjęcie właśnie w salonie. Dlatego też bardzo ważne jest jego odpowiednie oświetlenie oraz wystrój, które powinny ze sobą współgrać. Jeśli zdecydujemy się na przykład na podwieszane sufity to lepszym rozwiązaniem będzie specjalna oprawa natynkowa odpowiednio maskująca oświetlenie ale stanowiąca także ozdobę oraz oczywiście nowocześnie urządzone wnętrze. Przy wyborze elementów takich jak oprawa natynkowa istotna jest estetyka, ale pod uwagę należy brać także kwestie praktyczne.

Przy zastosowaniu podwieszanego sufitu mamy także większe możliwości swobodnego rozmieszczenia lamp, które stanowić będą oświetlenie naszego salonu. Można także zdecydować się na odpowiednio większą ilość. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie mniejszej ilości lamp wiszących, ale uzupełnienie oświetlenia przy zastosowaniu lamp stojących, które także mogą być oparte o technologię LED, doskonale sprawdzającą się przy oświetleniu domowym. Klasycznym rozwiązaniem są lampy wiszące do salonu, które powiesić można w centralnym miejscu pomieszczenia czy też w kilku wybranych punktach. Wszystko zależy tutaj już od rozmiarów pomieszczenia, w którym chcemy zastosować nowe lampy wiszące.

Pod uwagę należy brać także względy praktyczne, jak chociażby długość okablowania, w które lampy wiszące do salonu będą wyposażone. Tutaj znaczenie ma nie tylko rozmiar pomieszczenia, a którym lampa zostanie umieszczona, ale także i jego wysokość. W przypadku nietypowych pomieszczeń, zwłaszcza starszym budownictwie konieczne może być o wiele dłuższe okablowanie. Klasyczne lampy wiszące do salonu stosowane są tuż przy samym suficie, ale nie jest to bynajmniej jedyne dostępne rozwiązanie. Innym wyjściem jest bowiem postawienie na zdecydowanie dłuższe lampy wiszące, które znajdować mogą się o wiele bliżej miejsca, które chcemy oświetlić. Takie rozwiązania spotykane są na przykład w kuchni.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz