Partyzancka metoda nauki języka

Partyzancka metoda nauki języka

Nauka języka może przebiegać, najogólniej rzecz biorąc, na jeden z dwóch podstawowych sposobów. Pierwszy z nich to sposób popierany głównie przez nasze szkoły. Polega on na tym, że uczniowie dostają książki i zeszyty, po czym kartkują kolejne strony, czytają zawarta na nich mądrość i wykonują zadania, jakie zostały tam przygotowane. Jest to oczywiście jakiś sposób na naukę i nie da się ukryć, że wiele osób właśnie w ten sposób było w stanie poznać tajniki obcego języka.

W praktyce jednak takie metody zniechęcają znacznie więcej osób niż są w stanie do języka zachęcić. Lepsze opinie można zazwyczaj usłyszeć o drugiej z dostępnych opcji, którą jest nauka poprzez realne korzystanie z języka.

Nauka przez robienie

Niektórzy ludzie to wzrokowcy, którzy musza coś zobaczyć, by sie tego nauczyć. Inni ludzie wolą słuchać i poprzez słuchanie instrukcji zaczynają rozumieć. Jeszcze inne osoby, a takich jest zdecydowana większość, muszą coś samodzielnie zrobić, by potem być w stanie to robić kolejne razy już w pełni prawidłowo. Ma to znaczenie w przypadku jazdy na rowerze, gotowania, rzeźbienia i praktycznie wszystkiego innego, więc dlaczego nauka języków obcych miałaby być tutaj w jakiś sposób wyjątkowa? W rzeczywistości nie ma tutaj żadnego wyjątku i języka najszybciej się nauczymy, jeśli będziemy z niego po prostu korzystać. Można się do tego zmuszać, ale może to też przyjść całkiem naturalnie.

Wyjazdy językowe

W jaki sposób się za to zabrać? Najlepiej poprzez wyjazdy językowe. Takie wyjazdy mogą mieć bardzo różna formę, ale chodzi w nich o to, by człowiek przebywał w towarzystwie ludzi nie znających jego rodowitego języka lub po prostu odmawiających mówienia w nim. W ten sposób możliwe jest przymuszenie samego siebie do stosowania języka i robienia tego chociażby w oparciu na początku o język migowy. Taka nauka języka na początku może być wręcz traumatyczna, ale szybkość, z jaką poznaje się nowy sposób ekspresji, jest naprawdę imponująca. Tym bardziej, jeśli jakiekolwiek posiłkowanie się swoim własnym językiem nie jest możliwe.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz