Pizza: danie, które cieszy się popularnością na całym świecie

Kuchnia włoska została doceniona przez smakoszy na całym świecie. Nie wszystkie dania z kuchni włoskiej zrobiły tak oszałamiającą karierę jak pizza. To danie kuchni włoskiej można zjeść na całym świecie, również w Polsce. Obecnie w każdej pizzerii klienci mogą zamówić co najmniej kilka różnych rodzajów pizzy. Poznajmy te najbardziej popularne.

Neapolitana

Jest to najbardziej włoska spośród wszystkich rodzajów włoskiej pizzy. Pochodzi z Neapolu – miasta uważanego za ojczyzną włoskiej pizzy. Swoją uwagę przyciąga nie tylko swoim wybornym smakiem, ale także kolorami. Do przygotowania oryginalnej pizzy neapolitańskiej potrzebne są tylko trzy składniki: pomidory San Marzano, mozzarella di bufala, liście bazylii. Danie skrapia się oliwą z oliwek.

Sycylijska

Jest to pizza odbiegająca od naszych wyobrażeń o tej potrawie. Większość z nas jest przekonanych, że pizza powinna zostać przygotowana na cienkim cieście. Sycylijczycy przygotowują swoją pizzę na grubszym cieście, do tego odbiega ona kształtem od tej przygotowywanej w innych regionach Włoch. Sycylijska pizza nie jest okrągła, ale prostokątna lub kwadratowa.

Bianca

Jest to pizza niezwykle popularna w każdym włoskim regionie. Wśród Polaków jest jeszcze mało znana, nie cieszy się więc zbyt dużą popularnością. Od innych rodzajów pizzy różni ją sos przygotowywany na bazie mleka. Wśród jego składników nie ma pomidorów. Warto pamiętać, że w Rzymie pod tą samą nazwą przyrządzany jest chleb zapiekany z odrobiną soli i oliwy.

Ziti

Ten rodzaj pizzy nie jest w Polsce znany. Danie przygotowuje się z makaronu oraz z trzema rodzajami sera. Spód pizzy stanowi oczywiście tradycyjnie przygotowane ciasto. Drożdżowy placek smaruje się sosem pomidorowym, posypuje makaronem wymieszanym z mozzarellą i serem ricotta. Dodatkowo danie posypuje się uwielbianym przez Włochów parmezanem.

Pizza to proste, sycące danie chętnie zamawiane na wynos. Wszyscy, którzy chcą zjeść dobrą pizzę w Krakowie, mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki. Wpisując w nią frazę „pizza Kraków”, błyskawicznie można znaleźć adresy najlepszych pizzerii.

Zobacz na https://www.pizzadominium.pl/lokale/krakow-rynek-glowny.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz