Pizza: danie, które jest symbolem Włoch

Pizza jest daniem bardzo popularnym w każdym regionie świata. Zjemy ją także w licznych pizzeriach na terenie Polski. Zwiedzając na przykład Gdańsk nie musimy obawiać się ataku głodu. Liczba pizzerii w mieście jest naprawdę bardzo duża. Pizza Gdańsk można zjeść także w pizzerii, która przygotowuje to danie według tradycyjnych receptur i ze składników prosto z Włoch.

Jak narodziła się pizza?

Większość z nas uważa, że pizza została wymyślona we Włoszech. Okazuje się jednak, że danie, które jest protoplastą współczesnej pizzy wymyślili mieszkańcy starożytnej Grecji. Pieczone placki zapiekane z ziołami i czosnkiem oraz polane oliwą trafiły na stoły Włochów znacznie później. Pizza z dodatkiem sosu pomidorowego powstała zdecydowanie później. W Europie pierwsze pomidory pojawiły się dopiero w XVI wieku, a pizzę z dodatkiem sosu pomidorowego w Kampanii i Neapolu zaczęto przyrządzać powszechnie dopiero w wieku XVIII. Musiało jednak minąć jeszcze sporo czasu zanim pizza stała się popularną potrawą nie tylko na Półwyspie Apenińskim, ale także w najbardziej odległych zakątkach świata. Stosunkowo późno danie to poznaliśmy w Polsce. Dzisiaj liczba pizzerii w naszym kraju jest tak duża, że cudzoziemcy mogą uznać pizzę nie za tradycyjne danie kuchni włoskiej, ale polskiej.

Na jakim cieście może być pizza?

Nie ma żadnych reguł dotyczących grubości placka, w każdym regionie Włoch podaje się pizzę na cieście o różnej grubości. Na południu Włoch, w Kampanii i na Sycylii pizza ma grube ciasto. Ciasto staje się coraz cieńsze, gdy z południa Włoch będziemy udawać się na północ. Na bardzo cienkim cieście przygotowuje się pizzę we Florencji. Wśród rodzajów pizzy cieszących się w polskich pizzeriach największą popularnością jedno z czołowych miejsc zajmuje pizza Margherita. Chętnie jadamy także pizzę pepperoni, capricciosa i hawajska. Ciekawostka: pizza hawajska nie pochodzi z Hawajów, ale z Kanady. Wyjątkowo lubimy także zamawiać pizzę z dostawą do domu. Można to zrobić telefonicznie lub przez internet.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gdansk-c-h-alfa-gdansk

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz