Posiłki profilaktyczne a przepisy prawne

Posiłki profilaktyczne a przepisy prawneW wielu przypadkach przy pracy fizycznej w ciężkich warunkach, pracodawca ma obowiązek zapewnić dobrej klasy posiłki, które będą uzupełniać niedobór energetyczny. Jest wiele przepisów prawnych, które mówią o tych działaniach. Od strony podatków, robiąc zakupy posiłków możemy zaliczyć je do kosztów podatkowych w niektórych przypadkach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że potrzebne jest odpowiednie zaświadczenie, na przykład od firmy cateringowej, że takie coś ma miejsce. W przeciwnym wypadku, gdy na przykład pracodawca wypłaca pieniądze za te posiłki, niestety nie będzie miał możliwości dopisania sobie to do kosztów podatkowych.

Co się opłaca dla pracodawcy

Dobrym pomysłem jest więc kupowanie półproduktów, dawanie ich pracownikom, po zapewnieniu im odpowiednich produktów, miejsca oraz czasu będą mogli sami przygotować sobie jedzenie. A jak wygląda kwestia tego, gdzie i kiedy trzeba takie posiłki oferować? Tutaj sytuacja jest już mocno indywidualna, warto jest to brać pod uwagę, kiedy mówimy od takich posiłkach. Zdecydowanie trzeba pamiętać o tym, że obecnie na polskim rynku prawo pracy wymaga i nakłada na pracodawców obowiązek dostarczenia takich posiłków profilaktycznych szczególnie wtedy, kiedy po prostu praca ich pracowników jest wykonywana w naprawdę trudnych warunkach. Wtedy takie działania mogą być bardzo potrzebne – złe warunki żywienia sprawiają, że pracownicy nie pracują w zgodnych z przepisami okolicznościach.

Ca warto wiedzieć

Praca wykonywana w okresie zimowym od pierwszego listopada do 31 marca na zewnątrz wymaga tego, aby dostarczyć takich posiłków, ale pod warunkiem, że pracownik ma określony stopień wydatków energetycznych. Z tego powodu warto jest się po prostu zastanowić, czy nasi ludzie się do tego kwalifikują. A jak można dokładnie to rozpoznać? Jeśli nie mamy pewności, czy jest to właściwe, to warto jest się skontaktować z różnorodnymi doradcami prawnymi, oni na pewno będą nam w stanie odpowiedzieć na ten temat o wiele dokładniej, niż nie jeden artykuł internetowy. Takie posiłki profilaktyczne to spory koszt, który nie każdy przecież musi ponosić .

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz