Posiłki profilaktyczne dla pracowników

Posiłki profilaktyczne dla pracownikówZgodnie z polskimi przepisami prawa każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić wodę zdatną do picia w miejscu wykonywania pracy. W szczególnie trudnych warunkach wykonywania zawodu pracodawca ma również obowiązek zapewnić swoim pracownikom posiłki profilaktyczne oraz inne napoje.

Dostęp do wody pitnej w miejscu pracy

Uzupełnianie płynów jest bardzo ważnym obowiązkiem naszego życia, szczególnie w trakcie wykonywania wyczerpujących fizycznie lub umysłowo czynności. Brak odpowiedniego uzupełnienia płynów często prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób, dlatego bardzo ważne jest, żeby dostarczyć każdemu pracownikowi dostęp do pitnej wody podczas wykonywania pracy. Jest to nie tylko dobrowolna wola każdego pracodawcy, ale obowiązek wynikający ze 112 paragrafu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według zawartych w tym paragrafie przepisów miejsce dostępu do wody pitnej nie może być oddalone więcej niż 75 metrów od miejsca wykonywania pracy. Dodatkowo obszar czerpania wody musi zostać odpowiednio zabezpieczony, żeby uniemożliwić przedostanie się jakichkolwiek zanieczyszczeń oraz skutecznie chronić przed zakażeniami.

Posiłki profilaktyczne w uciążliwych warunkach pracy

Prawo pracy szczegółowo opisuje zasady zapewniania pracownikom posiłków profilaktycznych, które odpowiednio uzupełniają dietę i chronią organizm przed wyczerpaniem. Oczywistymi miejscami pracy, w których szef musi zapewnić dodatkowe posiłki, to obszary, które cechuje nadmiernie wysoka lub niska temperatura. Oczywiście nie chodzi tu tylko o miejsca plenerowe, ale również o o wnętrza, w których chociażby znajdują się piece. W przypadku kiedy chcemy urządzić małą imprezę pracowniczą, dobrym pomysłem może okazać się pyszna pizza. Sprawdź ofertę tutaj

Nie trzeba jednak obawiać się wydatków ponoszonych na zakupienie dla pracowników posiłków profilaktycznych. Z racji, że jest to obowiązek nałożony na podstawie prawa pracy, można zaliczyć koszta nabycia jedzenia i napoi do do kosztów podatkowych, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla pracodawcy.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz