Praktyczne wnętrze w zasięgu ręki

praktyczne wnętrze w zasięgu rękiKolorystyka wnętrza budynku, w którym mieszkać mają ludzie to niewątpliwie fundamentalna sprawa. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, w jaki sposób barwy zastosowane do wykończenia mieszkania wpływają na nasze samopoczucie, a też na codzienny komfort życia.

Taki etap dekorowania wnętrz jak dobieranie odpowiednich tonacji farb, które pokryją ściany i sufity powinien być etapem najważniejszym. Kolory ścian potrafią bowiem decydować o naszym nastroju, a także zniechęcać lub pobudzać do działania. Z tego względu każde pomieszczenie w domu powinno posiadać swój unikalny styl, który podkreśli jego charakter. W miejscach, w których tworzymy lub pracujemy dobrze jest więc użyć ciepłych barw o różnej intensywności. Z kolei, gdy mówimy o pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i relaksu, dobrze sprawdzą się chłodniejsze odcienie. Wskazane jest także branie pod uwagę poziomu naświetlenia konkretnego pokoju światłem dziennym, bowiem dobrze dobrana farba potrafi zniwelować słaby dostęp do promieni słonecznych.

Odporność na wilgoć

Trzeba również kierować się innymi ważnymi kryteriami podczas dobierania konkretnych barw i produktów malarskich. Na rynku są bowiem dostępne farby do wnętrz, które nie tylko oferują świetny wygląd i bogatą paletę kolorów, ale także zabezpieczają zamalowane nimi powierzchnie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Oczywiście najczęściej chodzi tutaj o ryzyko zabrudzenia ścian przez bawiące się dzieci lub też przez zwykłą nieostrożność wszystkich domowników. Dotyczy to szczególnie takich miejsc jak przedpokój, będącego miejscem, do którego niejako „przynosimy” najwięcej zanieczyszczeń z zewnątrz, ale także kuchnia, w której podczas gotowania na ścianach i suficie osadzać się mogą odpryski składników spożywczych lub opary różnych tłuszczów. Niezwykle istotne jest więc dobranie takiego typu i koloru farby, który zapewni ochronę przed tymi czynnikami.

Farba lateksowa

Producenci farb zdają sobie sprawę z tego, iż klienci nie mają ochoty na częste malowanie. Jeśli ściana się bowiem zabrudzi, najprostszym wyjściem jest po prostu jej umycie. Taką możliwość daje dziś farba lateksowa, która przeznaczona jest właśnie na powierzchnie najbardziej narażone na zabrudzenia. Ten rodzaj emulsji charakteryzuje się wysoką zawartością żywic oraz dodatków wzmacniających, dzięki czemu możliwe jest mycie i szorowanie farby lateksowej bez naruszenia jej struktury.
Wyborowi odpowiedniej farby trzeba więc poświęcić dużo czasu. Zastanowienia wymagają nie tylko kolory do konkretnych pomieszczeń, ale także kwestia tego, gdzie zastosować farbę lateksową, a gdzie zwykłą emulsję akrylową.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz